Vaccinul împotriva coronavirusului. A fost realizat primul test
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2020/03/vaccin-coronavirus.jpg)
Primul vaccin din lume împotriva coronavirusului a fost efectuat de specialiștii din Seattle.
50 de miliarde de dolari au fost puși la dispoziție de administrația Trump pentru a putea fi produs primul vaccin împotriva temutului virus COVID-19.
Jennifer Haller, în vârstă de 43 de ani, s-a oferit cobai în această cercetare. Ea a fost prima persoană care a acceptat să fie injectată la Kaiser Permanente Washington Research Institute din Seattle.
„Ne simţim cu toţii neajutoraţi, e o şansă uriaşă pentru mine să fac ceva. Mă simt grozav', a declarat Jennifer Haller, conform MSNBC.
Femeia urmează să fie monitorizată pe o perioadă de un an și două luni, timp în care se vor analiza temperatura, simptomele, dar şi efectele secundare.
„Studiul a fost lansat în timp record, e un pas important în această luptă', a precizat medicul Anthony Fauci de la Institutul din Seattle.
Foto: shutterstock
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/02/teo-trandafir-podcast.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/astrolog-urania-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_1b10f645f493a2e152601e79b2e1b9f4.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2016/10/Cancer-de-colon.jpg)