Premiile Oscar 2018. Lista completă a nominalizărilor

premiile oscar 2018 nominalizări

Gala de decernare a premiilor Oscar reprezintă cel mai așteptat eveniment cinematografic al anului 2018. În acest an, Premiile Oscar au ajuns la ediția cu numărul 90, statueta de aur fiind considerată cel mai prestigios premiu din cinematografie, motiv pentru personalitățile din lumea filmului așteaptă cu sufletul la gură lista completă a nominalizărilor.

Când este organizată gala de decernare a Premiilor Oscar 2018?

Gala de decernare a Premiilor Oscar 2018 va fi organizată în acest an pe data de 4 martie, la Dolby Theatre, din Los Angeles. Ceremonia va fi prezentată de Jimmy Kimmel, celebrul comediant și prezentator de televiziune american.

Premiile Oscar 2018. Lista completă a nominalizărilor

Cel mai bun film

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun regizor:

  • Christopher Nolan – „Dunkirk”
  • Jordan Peele – „Get Out”
  • Greta Gerwig – „Lady Bird”
  • Paul Thomas Anderson – „Phantom Thread”
  • Guillermo del Toro – „The Shape of Water”

Cea mai bună actriţă în rol principal:

  • Sally Hawkins – The Shape of Water
  • Frances McDormand – Three Billboards outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie – I, Tonya
  • Saoirse Ronan – Lady Bird
  • Meryl Streep – The Post

Cel mai bun actor în rol principal:

  • Timothee Chalamet
  • Daniel Day Lewis
  • Daniel Kaluuya
  • Gary OIdman
  • Denzel Washington

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Willem Dafoe – The Florida Project
  • Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins – The Shape of Water
  • Christopher Plummer – All the Money in the World
  • Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

  • Mary J Blige – Mudbound
  • Alison Janney – I, Tonya
  • Lesley Manville – Phantom Thread
  • Laurie Metcalf – Lady Bird
  • Octavia Spencer – The Shape of Water

Cel mai bun film străin:

  • A Fantastic Woman
  • The Insult
  • Loveless
  • On Body and Soul
  • The Square

Cel mai bun montaj:

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun machiaj/cea mai bună coafură:

  • Darkest Hour
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Cel mai bun scenariu original:

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scenariu adaptat:

  • Call Me By Your Name, James Ivory
  • The Disaster Artist, Scott Neustadter şi Michael H. Weber
  • Logan, Scott Frank James Mangold, Michael Green
  • Molly’s Game, Aaron Sorkin
  • Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

Cel mai bun scurtmetraj animat:

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmet
  • The Silent Child
  • Watu Wota / All of Us

Cel mai bun montaj de sunet:

  • Baby Driver
  • Blade Runner
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Cel mai bun mixaj de sunet:

  • Baby Driver
  • Blade Runner
  • Dunkirk
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

 Cele mai bune costume:

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Victoria and Abdul

Cea mai bună coloană sonoră:

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water
  • Star Wars
  • Three billboards outside Ebbing, Missouri

Cel mai bun scurtmetraj:

  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • Silent Child
  • Watu Wote
  • DeKalb Elementary

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

  • Edith and Eddie
  • Heaven Is A Traffic Jam on the 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Cel mai bun documentar:

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus
  • Last Man in Aleppo
  • Strong Island

Cea mai bună imagine:

  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

Cea mai bună scenografie:

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water

Cele mai bune efecte vizuale:

  • Bladerunner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • Shape of Water

Cea mai bună animaţie:

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Bianca Hriscu

Foto: shutterstock.com

Citește și:

Cine sunt primii finaliştii Eurovision România 2018? Alex Florea nu va mai merge mai departe în concurs

Povestea din spatele camerelor de filmat! Adrian Titieni și Vlad Gherman au fost profesor și elev, iar acum sunt colegi pe platourile de filmare

Câștigătorii Globurilor de Aur 2018. Care au fost cele mai premiate producții cinematografice?

 

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe avantaje.ro
Loading...
Recomandari
Libertatea
Retete
Baby
Doctorul Zilei
Sfatul parintilor
Mai multe din Muzica, filme, carte