Pentru 2 din 3 angajați munca de birou le-a adus kilograme în plus
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2017/07/munca-de-birou.jpg)
Cele mai multe persoane se așteaptă ca o viața profesională activă să le ajute să-și mențină greutatea, însă potrivit celui mai recent studiu eJobs 2 din 3 angajați s-au îngrășat în ultimul an.
Respondenții la sondaj menționează lipsa sportului, oboseala și mesele neregulate printre motivele principale responsabile de creșterea în greutate. Astfel, pentru cei 66% dintre participanții la sondaj care au spus că s-au îngrășat în ultimul an, lipsa practicării unui sport este considerată cauza principală, 85% dintre aceștia enunțând acest factor. Aproape jumătate (48%) dintre cei care s-au îngrășat în ultimul an au luat în plus 5 kg, 38% au luat între 5 și 10 kg, iar restul de 14% au acumulat peste 10 kg.
Un procent de 58% dintre participanții la sondaj au recunoscut că nu au fost la sală sau nu au practicat niciun sport în ultimele 6 luni, fiind prea obosiți sau neavând timp. Cei care spun că practică regulat sportul se află și în grupul respondenților care și-au menținut greutatea: 29% merg la sală sau fac sport cel puțin o dată pe săptămână. În topul motivelor din cauza cărora angajații au acumulat kilograme în plus se mai regăsesc oboseala și mesele neregulate, acestea fiind alese de circa 70% dintre respondenți ca fiind vinovate într-o proporție mare și foarte mare de acest aspect.
Citeste continuarea pe ejobs.ro
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/salate-cu-proteine-pentru-slabit.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/irina-ponta-si-maria-ponta-la-ceremonie.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2018/04/Ce-NU-ai-voie-să-faci-a-treia-zi-de-Paşte-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2017/04/traditii-si-obiceiuri-de-Paste-2017.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2017/04/hepta_393991-scaled.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2024/04/cele-mai-frumoase-mesaje-de-florii.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2018/03/cum-ne-afecteaza-trecerea-la-ora-de-vara.jpg)