Larisa Iordache e la un pas de medalia olimpică. O va împiedica accidentarea?

Gimnasta Larisa Iordache s-a calificat în finala de la bârnă a Jocurilor Olimpice de la Tokyo 2020. Însă, odată cu calificarea, Larisa s-a și accidentat la piciorul la care a fost operată de mai multe ori, de-a lungul carierei.

Nu este prima oară când Larisa Iordache se prezintă la competiții cu dureri la glezna stângă. Chiar și așa, cu piciorul bandajat, prestația Larisei a obținut al patrulea punctaj, calificându-se în finală înaintea starului american Simone Biles, care a obținut locul șapte. Îmediat după aterizare, Larisa a început să șchiopăteze și a lăcrimat de durere. „Până în finală mai am încă 8 zile în care să reglez ceea ce am greșit astăzi, micile greșeli avute. Vreau să fiu puternică, de asta am nevoie. Am fost puțin speriată deoarece nu am avut o pregătire exact așa cum mi-am dorit pentru Jocurile Olimpice, dar mă bucur că am putut să rămân psihic tare și să fiu aici', a declarat Larisa pentru GSP. „Cred că e ceva normal pentru mine să concurez cu dureri. Am intrat cu dureri de gleznă. În finală sper din suflet să mă regăsesc pe bârnă ca și astazi', a completat aceasta.

În finală la bârnă

Din cauza durerilor, Larisa a decis să participe doar la competiția de la bârnă. Finala va fi pe 3 august, așadar în această perioadă, Larisa trebuie să urmeze un program de recuperare, pentru a nu mai întâmpina probleme. În urma unui test RMN, sportiva a primit un diagnostic de entorsă metatarsiană, i-ar medicii i-au spus să stea trei zile în pauză.

Partenera ei de competiție, Maria Holbură, a concurat și la aparate, și la individual compus, însă prestația nu i-a adus punctaj necesar pentru a se califica în finală.

Colecție de medalii

Participarea Larisei Iordache la Jocurile Olimpice de la Tokyo vine după un eveniment dramatic din viața artistei. Aceasta și-a pierdut acum 2 luni mama, învinsă de cancer. În ciuda acestui fapt, gimnasta s-a mobilizat și a reușit să obțină acest loc în finală. Larisa Iordache are o colecție impresionantă de medalii, printre care și 16 obținute la Campionatele Europene. Acestea i-au adus titlul de cea mai medaliată gimnastă a țării în cadrul unor astfel de competiții. De altfel, la finalul lui 2020 a fost votată Sportivul Anului 2020, pentru „cea mai remarcabilă performanță înregistrată în gimnastica feminină'. În plus, se adaugă medaliile obținute la campionatele mondiale și medalia de bronz de la Jocurile Olimpice din 2012.