Simona Halep a câștigat un nou titlu! A fost desemnată jucătoarea lunii mai

După finala de la Roland Garros, Simona Halep a obținut locul 2 în clasamentul WTA. Astăzi, sportiva româncă a fost desemnată jucătoarea lunii mai, de fanii care au votat pe site-ul WTA.

Astfel, jucătoarea de tenis Simona Halep a primit 87 la sută din voturi, potrivit news.ro. Ea le-a depășit pe Jelena Ostapenko (Letonia) care obținut 9 la sută, şi pe Elina Svitolina (Ucraina), ce a avut doar 4 la sută din voturi.

În luna mai, Simona Halep a câştigat turneul de la Madrid şi a fost finalistă la Roma şi la Roland Garros. Svitolina Elina a câştigat turneul de la Roma, iar Jelena Ostapenko a câștigat turneul French Open. La Roland Garros, românca a eliminat-o, în sferturi, pe Svitolina.

În primele luni ale anului 2017 au câştigat acest sondaj Serena Williams (ianuarie), Elina Svitolina (februarie), Elena Vesnina (martie) şi Laura Siegemund (aprilie).

Mihaela Tudor

Simona Halep are probleme de sănătate înainte de finala de la Roland Garros: „Glezna, nu ştiu cum rezistă, simt durerea în timpul meciului”