Un atac informatic a blocat accesul la site-ul Festivalului „George Enescu”

Un atac informatic a blocat accesul la site-ul Festivalului „George Enescu”. În timp ce organizatorii acționează cu toate forțele pentru a restabili pagina web, mass media vine în ajutor publicând programul festivalului.

Încă se mai găsesc bilete la unele concerte, pe eventim.ro! Pentru informații la zi, accesați pagina Facebook a Festivalului „George Enescu”.

atac informatic Festivalul George Enescu

SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII

SÂMBĂTĂ 02.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNER
Dirijorul Corului de Copii: VOICU POPESCU
Director Multimedia: CARMEN LIDIA VIDU
Pregătire muzicală: TIBERIU SOARE

Program: Enescu – „Oedipeˮ
„Ceea ce pot afirma cu certitudine este că, dintre toate compozițiile mele, Oedip îmi este cea mai dragă.” (George Enescu, citat în volumul George Enescu. Omagiu cu prilejul aniversării a 100 de ani de la naștere)

Distribuția:
Oedipe – PAUL GAY (bariton)
Tiresias – Sir WILLARD WHITE (bas)
Creon – CHRISTOPHER PURVES (bariton)
Păstorul – GRAHAM CLARK (tenor)
Marele Preot – MISCHA SCHELOMIANSKI (bas)
Phorbas – IN SUNG SIM (bas)
Străjerul/Bătrânul – MAXIM MIKHAILOV (bas)
Teseu – BORIS PINKHASOVICH (bariton)
Laios – MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
Iocasta – RUXANDRA DONOSE (mezzosoprană)
Sfinxul – ILDIKÓ KOMLÓSI (mezzosoprană)
Antigona – GABRIELA IŞTOC (soprană)
Meropa – Dame FELICITY PALMER (mezzosoprană)

DUMINICĂ 03.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: VLADIMIR JUROWSKI
Solist: CHRISTIAN TETZLAFF – vioară

Program:
Wagner – Preludiu la actul al III-lea al operei „Tristan și Isoldaˮ
Berg – Concertul pentru vioară şi orchestră (1935)
Șostakovici – Simfonia a XI-a în sol minor op. 103 (Anul 1905)

LUNI 04.09

Ora 20.00
Sala Palatului
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: MIKHAIL PLETNEV
Dirijorul corului: CIPRIAN ȚUȚU
Solist: NIKOLAI LUGANSKY – pian

Program:
Enescu – Poemul simfonic „Isis” (1923, orchestrat de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
Prokofiev – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în Do major op. 26 (1921)
Prokofiev – Simfonia a VI-a în mi bemol minor op. 111

MARȚI 05.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: VADIM REPIN – vioară

Program:
Ginastera – Suita de balet „Estancia”. Patru dansuri op. 8a (1941)
Enescu – „Aria şi Scherzino” pentru vioară şi orchestră (1908-1909)
Sir James MacMillan – Concertul pentru vioară şi orchestră (2009) (primă audiție românească)
Ceaikovski – Simfonia a V-a în mi minor op. 64 (1888)

MIERCURI 06.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: DOMINGO HINDOYAN
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program:
Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră în Do major op. 15
Solist: SERGIO TIEMPO – pian
Beethoven – Simfonia a IX-a în re minor op. 125

Soliști:
ANNA SAMUIL (soprană)
ROXANA CONSTANTINESCU (mezzosoprană)
STEFAN VINKE (tenor)
DANIEL BOAZ (bariton)

JOI 07.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: MATTHIAS GOERNE (bariton)

Program:
Dvořák– Fantezie pe teme din opera „Rusalka” (aranjament de Manfred Honeck/Thomas Ille)
Mahler –7 lieduri din ciclul „Des Knaben Wunderhorn” (Cornul fermecat al băiatului)
Ceaikovski – Simfonia a VI-a în si minor op. 74 „Patetica”

VINERI 08.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: MANFRED HONECK
Solist: ANNE-SOPHIE MUTTER – vioară

Program:
Enescu – Uvertura de concert pe teme în caracter popular românesc în La major op. 32 (1948)
Dvořák – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor op. 53
Mahler – Simfonia I în Re major

SÂMBĂTĂ 09.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: DANIIL TRIFONOV – pian

Program:
Rahmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18
Bruckner – Simfonia a IV-a în Mi bemol major „Romantica” (WAB 104)

DUMINICĂ 10.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
MÜNCHNER PHILHARMONIKER
Dirijor: VALERY GERGIEV
Solist: ANDREI IONIȚĂ – violoncel (Câștigător al Concursului Internațional Ceaikovski, 2015)

Program:
Enescu – Simfonia I în Mi bemol major op. 13 (1905)
„Simfonia în Mi bemol este un uriaș strigăt de bucurie, fără a fi nicidecum o lucrare juvenilă. […] E o aspirație continuă către un ideal de frumusețe, lumină și adevăr, aproape o răbdare metafizică.” (Pascal Bentoiu, Capodopere enesciene)
Saint-Saëns – Concertul nr. 1 pentru violoncel și orchestră în la minor op. 33
Rimski-Korsakov – Suita simfonică „Scheherazade” op. 35

LUNI 11.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solist: FRANK PETER ZIMMERMANN– vioară

Program:
Ravel – „Pavane pour une infante défunte” (1910)
Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 61
Stravinski – „Petruşka”. Balet burlesc în patru scene (Petrecere de Lăsata Secului, Camera lui Petrușka, Camera Maurului, Petrecere de Lăsata Secului seara) (versiunea 1911)

MARȚI 12.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solistă: MARTHA ARGERICH – pian

Program:
Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1 (1901)
„Rapsodia nr. 1, prin exuberanța ritmurilor de dans şi strălucirea coloritului ei orchestral, este în mod clar o imagine muzicală a unei petreceri populare”. (Zeno Vancea, „Intonații populare românești în muzica lui George Enescu”, în Revista Muzica)
Ravel – Concertul pentru pian și orchestră în Sol major
Debussy – „Marea” (Trei schițe simfonice: Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea)
Ravel – Bolero

MIERCURI 13.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: LAWRENCE FOSTER
Dirijorul Corului: CIPRIAN ȚUȚU
Director multimedia: CARMEN LIDIA VIDU

Program: Hindemith – Opera „Mathis der Maler” (versiune concertantă)

Distribuție:
Albrecht von Brandenburg – TORSTEN KERL (tenor) Mathis – LESTER LYNCH (bariton)
Ursula – BRIGITTE PINTER (soprană) Riedinger – FALK STRUCKMANN (bas-bariton) Hans Schwalb – NORBERT ERNST (tenor) Regina – KATERINA TRETYAKOVA (soprană) Contesa Helfenstein – STELLA GRIGORIAN (contralto) Lorenz von Pommersfelden – MARTIN SNELL (bas) Wolfgang Capito – PETER GALLIARD (tenor) Sylvester von Schaumberg – COSMIN IFRIM (tenor) Truchsess von Waldburg – ALIN ANCA (bas)

JOI 14.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DELLA SCALA
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: DAVID GARRETT – vioară

Program:
Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 35
Șostakovici – Simfonia a XII-a în re minor op. 112 „Anul 1917”

VINERI 15.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
FILARMONICA DELLA SCALA
Dirijor: RICCARDO CHAILLY
Solist: JULIAN RACHLIN – violă

Program:
Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re major op. 11 (1902)
Bartók – Concertul pentru violă şi orchestră Sz. 120/BB 128
Respighi – „Fontane di Roma” („La fontana di Valle Giulia”, „La fontana del Tritone al mattino”, „La fontana di Trevi, „La fontana di Villa Medici al tramonto)
Respighi – „Pini di Roma” („I pini di Villa Borghese”, „Pini presso una catacomba”, „I pini del Gianicolo”, „I pini della Via Appia”)

SÂMBĂTĂ 16.09

Ora 19.30 SERIA MARI ORCHESTRE ALE LUMII
Sala Mare a Palatului
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: KHATIA BUNIATISHVILLI – pian

Program:
Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54
Strauss – „Simfonia Domestica” op. 53

DUMINICĂ 17.09

Ora 20.30
Sala Mare a Palatului
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Solist: LEONIDAS KAVAKOS – vioară

Program:
Enescu – Poemul simfonic „Vocile Naturii”
Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re major op. 77 Schubert – Simfonia a IX-a în Do major D 944 „Marea simfonie”

LUNI 18.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: THOMAS HAMPSON (bariton)

Program:
Mahler – Cinci lieduri din ciclul „Rückert Lieder”
„Blicke mir nicht in die Lieder!” (Do not look at my songs!)
„Ich atmet’ einen linden Duft” (I breathed a gentle fragrance)
„Ich bin der Welt abhanden gekommen” (I am lost to the world)
„Um Mitternacht” (At midnight)
„Liebst du um Schönheit” (If you love for beauty)
Mahler – Simfonia a V-a în do diez minor

MARȚI 19.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
ORCHESTRE NATIONAL DE FRANCE
Dirijor: CHRISTOPH ESCHENBACH
Solist: TRULS MØRK –violoncel

Program:
Wagner – Uvertura operei „Tannhäuser”
Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8 (1901)
„În cazul Simfoniei concertante avem de-a face cu o reală capodoperă, de mare intensitate lirică și notabilă densitate informațională.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Brahms – Simfonia I în do minor op. 68

MIERCURI 20.09

Ora 20.00
Sala Mare a Palatului
CORUL ȘI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: JOHN NELSON
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Director Multimedia: PETRIKĂ IONESCO
Pregătire muzicală: GABRIEL BEBEȘELEA

Program: Berlioz– Legenda dramatică „Damnațiunea lui Faust”

Distribuție:
Marguerite – CLÉMENTINE MARGAINE (mezzosoprană)
Faust – FRANCESCO DEMURO (tenor)
Méphistophélès – NICOLAS TESTÈ (bas)
Brander – ȘERBAN VASILE (bariton)

JOI 21.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Solistă: BEATRICE RANA –pian

Program:
Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
Enescu – Simfonia a III-a în Do major op. 21 (1919-1921)

VINERI 22.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ORCHESTRA E CORO DELL’ ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA
Dirijor: ANTONIO PAPPANO
Dirijorul Corului: CIRO VISCO
Soliști:
RACHEL WILLIS-SORENSEN (soprană)
OKKA VON DER DAMERAU (mezzosoprană)

Program: Mahler – Simfonia a II-a (“Învierea”)

SÂMBĂTĂ 23.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: CHEN REISS (soprană)

Program:
Haydn – Simfonia nr. 82 în Do major Hob I:82 „Ursul”
Mahler – Simfonia a IV-a în Sol major

DUMINICĂ 24.09

Ora 19.30
Sala Mare a Palatului
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: DANIELE GATTI
Solist: LIVIU PRUNARU – vioară

Program:
Weber – Uvertură la opera „Euryanthe” (Lucrare prezentată în cadrul programului „Side by Side” împreună cu membrii Orchestrei Naționale de Tineret a României)
Enescu – Capriciul Român pentru vioară şi orchestră (1925-1949) (aranjament de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)
Prokofiev – Simfonia a V-a în Si bemol major op. 100 Program serie Recitaluri si concerte camerale (cronologic)

SERIA RECITALURI ŞI CONCERTE CAMERALE

DUMINICĂ 03.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
RALUCA ȘTIRBĂȚ – pian

Program:
Berg – Sonata pentru pian op. 1 (1910)
Jora – „Joujoux pour Ma Dame”. Cinci piese pentru pian op. 7 (1925)
Ravel – „Pavane pourune infante défunte” (1899)
Ravel – „La Valse” (1919)
Enescu – „Sonatensatz” în fa diez minor (1912)
Enescu – Sonata a III-a pentru pian în Re major op. 24 nr. 3 (1933-1935)

Ora 16.30
Ateneul Român
ACADEMY OF ST MARTIN IN THE FIELDS
Dirijor și solist: JOSHUA BELL – vioară

Program:
Beethoven – Uvertura la opera „Egmont” op. 84
Bruch – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26
Beethoven – Simfonia a V-a în do minor op. 67

LUNI 04.09

Ora 17.00
Ateneul Român
LONDON PHILHARMONIC PLAYERS
PIETER SCHOEMAN – vioara I
KEVIN LIN – vioara I
TANIA MAZZETTI – vioara a II-a
KATALIN VARNAGY – vioara a II-a
DAVID QUIGGLE – violă
ROBERT DUNCAN – violă
KRISTINA BLAUMANE – violoncel
PEI-JEE NG – violoncel

Program:
Mendelssohn – Octetul pentru coarde în Mi bemol major op. 20 (1825)
Enescu – Octetul pentru instrumente de coarde în Do major op. 7 (1900)

MARȚI 05.09

Ora 17.00
Ateneul Român
SIR BRYN TERFEL – bas-bariton
MALCOLM MARTINEAU – pian

Program:
Idris Lewis – Can yr Arad Goch Owen Williams – Sul y Blodau Meirion Williams – Y Cymro Ralph Vaughan Williams – A selection of songs from “The Songs of Travel” Traditional – A selection of songs from “The Celtic Isles” (Passing By; Loch Lomond; Suo Gân) Bryan Davies – A Medley of Welsh Folksongs
Robert Schumann – Belsatzar Op. 57 Mein Wagen rollet langsam Franz Schubert – Liebesbtoschaft D.957 Das Fischermädchen D.957 No. 10 Litanei auf das Fest Aller Seelen D.343 Auf dem wasser zu singen Op.72 Die Taubenpost D.965a John Charles Thomas – A tribute (1891-1960) (Trees; Home on the Range; Lord’s Prayer; The Green Eyed Dragon)

MIERCURI 06.09

Ora 17.00
Ateneul Român
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CRISTIAN MĂCELARU
Solist: VALENTIN RĂDUȚIU – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, 2011)

Program:
Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră în Re major op. 27 „Săteasca” (1937-1938)
„Suita se apropie […] de spiritualitatea țărănească, pe care o explorează tot mai profund.” (Vasile Vasile, „Săteasca enesciană și constelația ei”, în Revista Muzica)
Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru violoncel şi orchestră în Mi bemol major op. 107
Dvořák – Simfonia a VIII-a în Sol major op. 88

JOI 07.09

Ora 17.00
Ateneul Român
CZECH PHILHARMONIC ORCHESTRA
Dirijor: CRISTIAN MĂCELARU
Solist: NIKOLAJ ZNAIDER – vioară

Program:
Brahms – Concertul pentru vioară în Re major op. 77 (1878)
Martinů – Simfonia a IV-a H 305 (1945)

VINERI 08.09

Ora 16.30
Ateneul Român
L’ARPEGGIATA ENSEMBLE
Soliști:
PHILIPPE JAROUSSKY (contratenor)
CÉLINE SCHEEN (soprană)
GIANLUIGI TROVESI (clarinet)
CHRISTINA PLUHAR (teorbă & dirijor)

Program sub genericul: „Händel Goes Wild” („Händel se dezlănțuie”) – Improvizații pe teme de Händel
Händel – Sinfonia (Uvertura) oratoriului „Solomon” (se descrie Sosirea Reginei din Saba)
Aria lui Dardano, „Pena tirana” (Mâhnire tiranică), din opera „Amadigi di Gaula”
Aria lui Jupiter, „Where’er you walk” (Oriunde mergi), din opera „Semele”
Vivaldi – Concertul pentru coarde şi continuo în sol minor RV 157
Händel – Aria Frumuseţii, „Tu del ciel ministro eletto” (Tu, nobil trimis al cerului) din opera „Triumful Timpului şi al Adevărului”
Aria lui Ruggiero, „Verdi prati” (Pajişti verzi), din opera „Alcina”
Duetul Rodelinda-Bertarido, „Io t’abbraccio” (Te îmbrăţişez), din opera „Rodelinda”
Sinfonia la Actul III din opera „Alcina”
Aria Semelei, „O sleep, why thost thou leave me” (O, somn, de ce m-ai părăsit) din opera „Semele”
Aria lui Rinaldo, „Cara sposa” (Soţie dragă), din opera „Rinaldo”
Duetul Clotilde-Adolfo, „Caro/cara, tu mi accendi nel mio core” (Dragule/Dragă îmi aprinzi inima) din opera „Faramondo”
Improvizaţie instrumentală – Canario (dans)
Händel – Aria lui Ruggiero, „Mi lusingail dolce affetto” (Mă ademeneşte dulcea simţire) din opera „Alcina”
Aria Cleopatrei, „Piangero la sorte mia” (Îmi voi plânge soarta) din opera „Giulio Cesare”
Aria lui Ruggiero, „Venti turbidi” (Vânturi furtunoase) din opera „Alcina”
Interpreți: DORON SHERWIN – cornet JUDITH STEENBRINK – vioară barocă CATHERINE AGLIBUT – vioară barocă RAQUEL MASSADAS – violă RODNEY PRADA – viola da gamba JOSETXU OBREGON – violoncel baroc EERO PALVIAINEN – lăută & chitară barocă SERGEY SAPRICHEV – percuție BORIS SCHMIDT – contrabas FRANCESCO TURRISI – clavecin, orgă pozitivă HARU KITAMIKA – clavecin, orgă pozitivă

SÂMBĂTĂ 09.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
ARC ENSEMBLE
MARIE BERARD– vioară
STEVEN DANN– violă
DAVID LOUIE– pian
ERIKA RAUM– vioară
DIANNE WERNER– pian
THOMAS WIEBE– violoncel

Program:
Elgar – Cvintetul cu pian în la minor op. 84
Fitelberg – Cvartetul nr. 2 (1931)
Enescu – Cvartetul nr. 1 cu pian în Re major op. 16 (1909)
„Cvartetul cu pian op. 16 este una dintre operele cele mai ciudate și probabil cele mai nedreptățite din creația enesciană. Spun ciudată pentru că […] această lucrare privește cu un ochi spre trecut și cu altul spre viitor.” (Pascal Bentoiu, Breviar enescian)

Ora 16.30
Ateneul Român
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Soliști:
MIHAI RITIVOIU – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, 2011)
TINE THING HELSETH – trompetă

Program:
Biber – Sonata „Battalia à 10” în Re major C61 (1673)
Șostakovici – Concertul nr. 1 pentru pian, trompetă şi orchestră în do minor op. 35 (1933)
Beethoven – Simfonia a III-a în Mi bemol major op. 55 „Eroica” (1804)
* Participarea lui Mihai Ritivoiu este susținută de Fundația Națională Americană „Liliana și Peter Ilica”

DUMINICĂ 10.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
CVARTETUL DIOTIMA
YUN-PENG ZHAO – vioară CONSTANCE RONZATTI – vioară FRANCK CHEVALIER – violă PIERRE MORLET – violoncel

Program:
Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge
Schoenberg– Cvartetul pentru coarde nr. 3
Enescu – Cvartetul pentru coarde nr. 2 în Sol major op. 22 (1950-1952)
„Noutatea Cvartetului de coarde op. 22 este considerabil mai mare decât ar putea părea la o primă vedere, iar corespondențele spirituale în epocă îmi par a se situa într-un anume fel de a fi al muzicii lui Alban Berg și în unele dintre aparițiile cele mai complexe ale creației post-weberniene.” (Pascal Bentoiu, Capodopere enesciene)
Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

Ora 16.30
Ateneul Român
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE LAUSANNE
Dirijor: JOSHUA WEILERSTEIN
Solist: BORIS BROVTSYN – vioară

Program:
Enescu – Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 (1954)
În anul 1958, la prima ediție a Festivalului „George Enescu”, dirijorul Constantin Silvestri a adresat publicului următoarele cuvinte: „Această lucrare este capodopera maestrului Enescu; ea e mai greu de înțeles decât altele din cauza limbajului foarte modern. De aceea o vom cânta încă o dată integral”. (Reprodus de Pascal Bentoiu, în Capodopere enesciene)
Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

LUNI 11.09

Ora 17.00
Ateneul Român
GAUTIER CAPUÇON – violoncel
FRANK BRALEY – pian

Program:
Enescu – Sonata I pentru violoncel şi pian în fa minor op. 26 (1897)
Compusă pe când compozitorul avea numai 17 ani, „Sonata I pentru violoncel și pian – deși germanică în spirit – e construită pe principii ciclice […] care pornesc de la César Franck.” (Pascal Bentoiu, Breviar enescian)
Debussy – Sonata pentru violoncel şi pian în re minor
Beethoven – Sonata a V-a pentru violoncel şi pian op. 102 nr. 2

MARȚI 12.09

Ora 17.00
Ateneul Român
LEONIDAS KAVAKOS – vioară
KIRILL GERSTEIN – pian

Program:
Beethoven – Sonata a VI-a pentru vioară şi pian în La major op. 30
Enescu – Suita „Impresii din copilărie” op. 28 (1938)
„Impresii din copilărie este un ciclu cu o dramaturgie asemănătoare ciclului cosmic văzut prin ochii şi sensibilitatea copilului”. (Cornel Țăranu pentru Festivalul „George Enescu”, Ediția 2015)
Bartók – Sonata a II-a pentru vioară şi pian Sz 76
Beethoven – Sonata a VII-a pentru vioară şi pian în do minor op. 30

MIERCURI 13.09

Ora 17.00
Ateneul Român
RENAUD CAPUÇON – vioară
JÉRÔME DUCROS – pian

Program:
Dvořák – Patru piese romantice op. 75
Enescu – Sonata I pentru pian și vioară în Re major op. 2 (1897)
„George Enescu tratează pianul în Sonata I ca pe un instrument principal, iar vioara este abordată ca un instrument lipsit de virtuozitate, într-un mod aproape ascetic.” (Mircea Voicana, George Enescu. Monografie)
Grieg – Sonata a III-a pentru vioară şi pian în do minor op. 45
Bartók – Jocuri populare românești Sz. 56

JOI 14.09

Ora 16.30
Ateneul Român
PHILHARMONIA LONDON
Dirijor: VLADIMIR ASHKENAZY
Solist: MICHAEL BARENBOIM – vioară

Program:
Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re major op. 19
Șostakovici – Simfonia a X-a în mi minor op. 93

VINERI 15.09

Ora 16.30
Ateneul Român
PHILHARMONIA LONDON
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Solist: BORIS BEREZOVSKY– pian

Program:
Enescu – Suita nr. 2 în Do major op. 20 (1915)
Rahmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră în do minor op. 18
Sibelius – Simfonia a II-a în Re major op. 43

SÂMBĂTĂ 16.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
LONDON CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: CHRISTOPHER WARREN-GREEN

Program:
Enescu – Dixtuor pentru instrumente de suflat op. 14 (1906)
Tim Benjamin – Yes, I remember
Mozart – Serenada nr. 11 pentru suflători în Mi bemol major K 375
Graham Fitkin – Servant
Mozart – Simfonia nr. 41 în Do major KV 551 „Jupiter“

Ora 16.30
Ateneul Român
JEAN-GUIHEN QUEYRAS – violoncel
FLORENT BOFFARD – pian

Program:
Poulenc – Suita franceză, după Claude Gervaise FP 80 (1. Bransle de Bourgogne; 2. Pavane; 3. Petite marche militaire; 4. Complainte; 5. Bransle de Champagne 6. Sicilienne 7. Carillon)
Enescu – Sonata a II-a pentru violoncel şi pian în Do major op. 26 (1935)
Berg – Patru piese pentru clarinet și pian op. 5 (aranjament pentru violoncel și pian)
Brahms – Sonata I pentru violoncel şi pian în mi minor op. 38

DUMINICĂ 17.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
NICOLAS DAUTRICOURT – vioară
GARY HOFFMAN – violoncel
NELSON GOERNER – pian
Program: Ravel – Trio pentru pian, vioară şi violoncel în la minor (1914) Enescu – Trio în sol minor (1897) (aranjament de Pascal Bentoiu, după schițele compozitorului)
Trioul în sol minor a fost interpretat în primă audiție de Elena Bibescu, George Enescu şi Robert Loys, la o recepție organizată de principesă, pe 6 februarie 1898.
Enescu – Sonata I pentru pian și violoncel în fa minor (op. postum)
Ysaÿe – Sonata a III-a pentru vioară solo în re minor op. 27 (1924)

Ora 16.30
Ateneul Român
JONAS KAUFMANN – tenor
HELMUT DEUTSCH – pian

Program:
Schubert – Ciclul de lieduri „Die Schöne Müllerin” („Frumoasa Morăriță“) op. 25 D 795

LUNI 18.09

Ora 17.00
Ateneul Român
ANOUSHKA SHANKAR – sitar
MANU DELAGO – percuție, tobă Hang
Concertmaestru: WILLI ZIMMERMANN
și ZÜRICH CHAMBER ORCHESTRA
M. Delago – Down to the summit
A. Shankar – Voice of themoon
A. Shankar/M.Delago – Maya
A. Shankar – Buleria con Ricardo
M. Delago – Two Handsful of Sound
M. Delago – Wandering around
M. Delago – Bigger Than Home
A. Shankar – Chasing Shadows
M. Delago – Secret Corridor
A. Shankar – Monsoon
A. Shankar – Flight
A. Shankar – Traces of you
A. Shankar – Traveller
A. Shankar – Mahadeva

MARȚI 19.09

Ora 17.00
Ateneul Român
LES SIÈCLES CORUL REGAL – aflat sub Înaltul Patronaj al Alteţei Sale Regale Principele Radu al României
Dirijor: FRANÇOIS-XAVIER ROTH
Dirijorul Corului: EDUARD DINU
Solistă: SIMONE LAMSMA – vioară

Program:
Enescu – Poema Română op. 1 (1897)
„Încercasem să compun în această suită simfonică, Poema română, câteva din amintirile mele de copil transpuse, sau mai bine zis, stilizate: ea reînvia imagini familiare din țara natală pe care o părăsisem de opt ani. Şi azi încă regăsesc în această lucrare parfumul şi peisajele patriei mele. Seară de vară în ajun de sărbătoare… noaptea vine… clar de lună… dans general. Era simplu, era naiv, dar venea din inimă.” (George Enescu, citat în volumul George Enescu: Omagiu cu prilejul aniversării a 100 de ani de la naştere)
Debussy – „Première Suite”
Saint-Saëns – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în si minor op. 61
Ravel – „La Valse”

MIERCURI 20.09

Ora 17.00
Ateneul Român
LES DISSONANCES
Solist: DAVID GRIMAL – vioară Program:
Enescu – Suita nr. 1 pentru orchestră în Do major op. 9 (1903)
Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47
Bartók – Concertul pentru orchestră Sz. 116/BB 123

JOI 21.09

Ora 16.30
Ateneul Român
Recital ALEXEI VOLODIN – pian
Program: Enescu –Suita a II-a pentru pian în Re major op. 10 (1903)
Suita a II-a pentru pian, dedicată de Enescu profesorului său de pian Louis Diémer, a obținut un premiu important la concursul organizat de revista „Musica” din Paris. Din juriu făceau parte personalități precum Claude Debussy, Alfred Cortot sau Vincent d’Indy.
Prokofiev – Suita din baletul „Romeo şi Julieta”. 10 piese pentru pian op. 75 (fragmente) Mendelssohn/Rahmaninov – Scherzo din suita „Visul unei nopți de vară″ Medtner – Piesa nr. 4 „Suflă vântule” din suita „Patru povestiri″ op. 35, bazată pe tragedia „Regele Lear” de William Shakespeare Rahmaninov – Sonata I pentru pian în re minor op. 28

VINERI 22.09

Ora 16.30
Ateneul Român
Recital DMITRI HVOROSTOVSKY (bariton)
IVARI ILJA (pian)

Program de muzică rusă:
Leonid Malashkin – „Oh, dacă aş putea să exprim prin sunet”, versuri de G.Lişin
Vladimir Abaz – „Zori înceţoşate”, versuri de Ivan Turgheniev
Mihail Yakovlev – „Elegie”, versuri de Anton Delvig
Piotr Bulakhov – „Întâlnire”, versuri de Nikolai Grekov
Cântec popular rus – „Pe câmp nu e o singură cale”, aranjament Iuri Şaporin
Boris Fomin – „O singură dată”, versuri de Paul Herman
Veche romanţă rusă – „Ies la drumul mare”, versuri de Mihail Lermontov, aranjament Anatoli Novikov
Yakov Feldman – „Birjar, nu grăbi caii!”, versuri de Nikolai Ritter
Piotr Ilici Ceaikovski – „Vă binecuvântez, păduri”, versuri de Aleksei N.Tolstoi
Piotr Ilici Ceaikovski – „Serenada lui Don Juan”, versuri de Aleksei N.Tolstoi
Alexandr Borodin – Aria lui Igor „Fără somn, fără odihnă” din actul II al operei Prinţul Igor
Anton Rubinstein – Romanţa Demonului „Pe oceanul văzduhului” din opera Demonul
Anton Rubinstein – Romanţa Demonului „Iată în cine am avut încredere” din opera Demonul
Serghei Rahmaninov – Cavatina lui Aleko „Toată şatra doarme” din opera Aleko
Piotr Ilici Ceaikovski – Balada lui Tomski „Oh, ascultaţi dară… Într-o zi la Versailles” din opera Dama de pică

SÂMBĂTĂ 23.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
THE SCHUBERT ENSEMBLE OF LONDON
SIMON BLENDIS – vioară
ALEXANDRA WOOD – vioară
DOUGLAS PATERSON – violă
JANE SALMON – violoncel
WILLIAM HOWARD – pian

Program:
Mahler – Cvartetul cu pian în la minor
Enescu – Cvintetul nr. 1 cu pian în la minor op. 29 (1940)
Schumann – Cvintetul cu pian în Mi bemol major op. 44

Ora 16.30
Ateneul Român
MAHLER CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER
Solistă: PATRICIA KOPATCHINSKAJA– vioară

Program:
Bartók – Divertismentul pentru coarde Sz. 113/BB118
Ligeti – Concertul pentru vioară
Ligeti – „Concert Românesc“
Hindemith – Suita „Nobilissima Visione”. Balet în şase scene
DUMINICĂ 24.09

Ora 11.00
Sala Auditorium
MEMBRI AI MAHLER CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor și solist: PATRICIA KOPATCHINSKAJA – vioară
Solistă: POLINA LESCHENKO – pian

Program:
Ligeti – Şase bagatele pentru cvintet de suflători
Ligeti – Trio pentru vioară, corn şi pian
Xenakis – „Dikhtas” pentru vioară şi pian
Kurtag – Cvintet pentru suflători
Enescu – Cvartetul nr. 2 cu pian în re minor op. 30 (1943-1944)

Ora 16.30
Ateneul Român
MAXIM VENGEROV – vioară
VAG PAPIAN – pian

Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata „F.A.E.”
Brahms – Sonata a III-a pentru vioară și pian în re minor op. 108
Enescu – Sonata a III-a pentru vioară și pian în la minor op. 25 (1926)
Franck – Sonata pentru vioară și pian în La major

SERIA CONCERTELE DE LA MIEZUL NOPŢII

SÂMBĂTĂ 02.09

Ora 22.30
Ateneul Român
EUROPA GALANTE
Dirijor: FABIO BIONDI
Solist: VIVICA GENAUX (mezzosoprană)

Program:
Vivaldi – „Despărţiri” – „Povestea unui sfârşit”(1738 – 1741)
ULTIMELE SUCCESE ÎN VENEŢIA
Sinfonia din opera „Griseldaˮ (1735)
Aria Ersiliei „Vorrei dirti il mio dolore ˮ din opera „Rosmiraˮ (1738)
Aria lui Farnace „Gelido in ognivenaˮ din opera „Farnaceˮ (1738)
Concertul în Si bemol major pentru vioară, coarde și continuo „per la signora Chiaraˮ RV 372 (1739)
PLECARE DIN VENEŢIA
Sinfonia în Sol major pentru coarde și continuo RV 149 „ll coro delle Muse ˮ (1740)
Concertul pentru viola d`amore, lăute, coarde și continuo în re minor RV 540 (1740)
LA VIENA
Aria „Sarebbe un bel dilettoˮ din opera L’Oracolo in Messenia (1742)
Aria „Sposa, non mi conosci?ˮ din operaL’Oracolo in Messenia (1742)
Concertul pentru vioară, coarde și basso continuo în si minor RV 390 (ultima lucrare vândută de A. Vivaldi contelui Vinciguerra di Collalto, iunie 1741)
DE PROFUNDIS
Sonata pentru coarde și continuo în Mi bemol major RV 130 „Sfântul Mormânt”

DUMINICĂ 03.09

Ora 22.30
Ateneul Român
VENICE BAROQUE ORCHESTRA
Dirijor: ANDREA MARCON
Solist: MAGDALENA KOŽENÁ (mezzosoprană)

Program: G.F. Händel
Concerto grosso în Si bemol major op. 3 nr. 2 HWV 313
Aria „Verdi prati” din opera Alcina Aria„Ogni vento” din opera Agrippina
Concerto grosso în Sol major op. 6 nr. 1 HWV 319 Aria „Cara speme” din opera Giulio Cesare in Egitto Aria „Venti, turbini” din opera Rinaldo Uvertura la opera Ariodante HWV 33
Aria „Se pietà di me non senti” din opera Giulio Cesare in Egitto Aria „L’angue offeso” din opera Giulio Cesare in Egitto Concerto grosso în la minor op. 6 nr. 4 HWV 322 Aria „Pensieri, voi mi tormentate” din opera Agrippina
Aria „Dopo notte” din opera Ariodante

JOI 07.09

Ora 22.30
Ateneul Român
CONCERTO KÖLN & GIULIANO CARMIGNOLA
Solist și dirijor: GIULIANO CARMIGNOLA – vioară
Concertmaistru: MAYUMI HIRASAKI

Program:
Dall’Abaco – Concertul nr. 1 în re minor op. 2 din ciclul „Concerti à quatro da chiesa” (c 1712)
Avison – Concertul nr. 6 în Re major din ciclul „12 Concerte în șapte părți”, după „Cembalosonaten” de Domenico Scarlatti
Bach –Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Vivaldi – Concertul nr. 1 în Mi major op. 8 RV 269 „Primăvara”
Concertul nr. 2 în sol minor op. 8 RV 315 „Vara”
Concertul nr. 3 în Fa major op. 8 RV 293 „Toamna”
Concertul nr. 4 în fa minor op. 8 RV 297 „Iarna”

VINERI 08.09

Ora 22.30
Ateneul Român
LES MUSICIENS DU LOUVRE
Dirijor: MARC MINKOWSKI

Program: Mozart – opera „Così fan tutte”

Soliști:
Fiordiligi– ANA MARIA LABIN (soprană)
Dorabella – SERENA MALFI (mezzosoprană)
Guglielmo – ROBERT GLEADOW (bariton)
Ferrando – ANICIO ZORZI GIUSTINIANI (tenor)
Don Alfonso – JEAN-SÉBASTIEN BOU (bariton)
Despina – GIULIA SEMENZATO (soprană)
* Ansamblul Les Musiciens du Louvre este susținut de către Département de l’Isère, Région Auvergne-Rhône-Alpes și de Ministerul Culturii și Comunicării (DRAC Rhône-Alpes)

SÂMBĂTĂ 09.09

Ora 22.30
Ateneul Român
CAMERATA SALZBURG
Dirijor: TIBERIU SOARE
Soliști:
VINICIU MOROIANU – pian (Membru al juriului Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016, şi laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 1991)
VICTORIA VASSILENKO – pian (Câștigătoare a Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)

Program:
Mozart – Uvertura la opera „La Clemenza di Tito” KV 621
Lipatti – Simfonia concertantă pentru două piane şi orchestră de coarde op. 5
Dediu – Simfonia a III-a op. 61 „Capriccio Classico“

DUMINICĂ 10.09

Ora 22.30
Ateneul Român
CAMERATA SALZBURG
Dirijor şi solist: PINCHAS ZUKERMAN –vioară

Program:
Enescu – Balada pentru vioară și orchestra (1895)
„Lucru curios: nu ştiam nimic, nu ascultasem nimic sau prea puţin, nu am avut pe lângă mine vreo persoană să mă influenţeze şi, totuşi, de copil, am avut această idee fixă de a fi compozitor. De a fi numai compozitor”. (George Enescu, în Amintirile lui George Enescu, consemnate de Bernard Gavoty)
Schubert – Simfonia a V-a în Si bemol major D 485
Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La major KV 219 „Turceasca”

JOI 14.09

Ora 22.30
Ateneul Român
REMUS AZOIȚEI – vioară
ALEXANDRA DARIESCU – pian

Program:
Bach – „Ciaccona” din Partita nr. 2 pentru vioară solo în re minor BWV 1004
Beethoven – Sonata a V-a pentru vioară şi pian în Fa major op. 24 „Primăvara”
Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă (pian solo)
Enescu – Sonata a II-a pentru vioară şi pian în fa minor op. 6 (1899)
„Cu Sonata a II-a pentru pian şi vioară […] simţeam că mă eliberez definitiv”. (George Enescu, în Amintirile lui George Enescu, consemnate de Bernard Gavoty)
Bartók – Jocuri populare româneşti pentru vioară şi pian Sz. 56/BB 68

VINERI 15.09

Ora 22.30
Ateneul Român
KIRILL GERSTEIN – pian

Program:
Bach – 4 duete
Enescu – Sonata I pentru pian în fa diez minor op. 24 (1924)
„Partea a doua sfidează universul printr-un staccato încăpățânat, iar finalul care începe cu o notă repetată de mai multe ori este un strigăt de deznădejde. Un dialog trist printre câte un surâs, în care se îngână fraze de duioşie”. (Cella Delavrancea, Scrieri)
Debussy – Preludi vol. I
Brahms – Sonata a II-a în fa diez minor op. 2

SÂMBĂTĂ 16.09

Ora 22.30
Ateneul Român
THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO
ENSEMBLE EN CHORDAIS
ENSEMBLE CONSTANTINOPLE
CORUL „ANTON PANN”

Program:
Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of time / Jeopardy / Cercles migrants / In Xanadu / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon / Five steps / Chandmani nutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger / The Musical Voyages of Marco Polo

DUMINICĂ 17.09

Ora 22.30
Ateneul Român
ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS
CORUL NAȚIONAL DE CAMERĂ „MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN”
Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ
Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU
Soliști:
OLGA PERETYATKO (soprană)
KHATOUNA GADELIA (soprană)
MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
ADRIAN SÂMPETREAN (bas)
SIMONA SĂNDULESCU (organistă)

Program:
Mozart – „Exultate Jubilate” KV 165
Mozart – Marea Misă în do minor K 427 (417a)

JOI 21.09

Ora 22.30
Ateneul Român
RUSSIAN CHAMBER PHILHARMONIC ST. PETERSBURG
Dirijor: JURI GILBO
Solist: MISHA MAISKY – violoncel

Program: Enescu – Intermezzi nr. 1 op. 12 (1902-1903)
„Intermezzi nr. 1 și 2, op. 12 sunt impregnate de spirit fauré-ean, dar arată pe alocuri și reminiscențe wagneriene.” (Pascal Bentoiu, Breviar Enescian)
Ceaikovski – Nocturna pentru violoncel şi orchestră op. 19 nr. 4 Bruch – „Kol Nidrei”, Adagio pentru violoncel şi orchestră op. 47 Mendelssohn – Simfonia a IV-a în La major op. 90 „Italiana“ Ceaikovski – Variațiuni pe o temă Rococo pentru violoncel și orchestră op. 33

VINERI 22.09

Ora 22.30
Ateneul Român
JORDI SAVALL și LE CONCERT DES NATIONS

Program: „Le Concert Spirituel: Au temps de Louis XV”
Corelli – Concerto grosso în Re major op. 6 nr. 4
Telemann – Concertul pentru flaut drept, viola da gamba, coarde şi continuo în la minor TWV 52:a1
Telemann – Uvertura-suită pentru două flaute și instrumente cu coarde în mi minor TWV 55:e1 „Tafelmusik”
Telemann – Uvertura pentru viola da gamba și coarde în Re major TWV 55:d6
Rameau – Suita din opera „Les Indes Galantes” RCT 44

SÂMBĂTĂ 23.09

Ora 22.30
Ateneul Român
JORDI SAVALL and HESPÈRION XXI
Program: „Balkan: Honig & Blut” (Miere şi sânge)
CREAȚIA – Creația, Universul şi Viața
PRIMĂVARA – Naşterea şi Copilăria, Şcoala şi Tinerețea
VARA – Întâlniri, Dragoste şi Mariaj
TOAMNA – Amintiri, Maturitate şi Călătorii
IARNA – Spiritualitate, Sacrificiu, Exil şi Moarte
RECONCILIEREA

MUZICA SECOLULUI AL XXI-LEA

VINERI 08.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
THE MERCURY QUARTET
VLAD MAISTOROVICI – vioară & violă (Câștigător al Concursului Internațional „George Enescu”, 2003)
HARRY CAMERON-PENNY – clarinet
COLIN ALEXANDER – violoncel
DINA DUISEN – pian

Program:
Thomas Ades – „Catch”
Oliver Knussen – „A Purcell Garland: upon one note”
James Macmillan – „Kiss On Wood”
Diana Rotaru – „Red Hot” (premieră mondială)
Thomas Ades – „Court Studies from The Tempest”
Vlad Maistorovici – „Cadence En Espace”
Magnus Lindberg – „Steamboat Bill Jr.”
Dan Dediu – „Viscous Sun”

SÂMBĂTĂ 09.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor și solist: DMITRY SITKOVETSKY – vioară

Program:
George Balint – „Telos” (in memoriam Ștefan Niculescu) (2016)
Arvo Pärt – „Fratres” (1977)
Solist și dirijor: DMITRY SITKOVETSKY – vioară
Iain Bell – Dama de gheață: Scena nebuniei din opera „A Harlot’s Progress”(2013)
Solistă: ADELA ZAHARIA – soprană
Rodion Şcedrin – „Parabola concertantă” pentru violoncel, orchestră de coarde şi timpani (2001)
Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)
Rodion Şcedrin – Concertul nr. 5 pentru orchestră. Patru cântece ruseşti (1998)

DUMINICĂ 10.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI
Dirijor: ADRIAN PETRESCU

Program: Nimrod Borenstein – Lucrarea „Big Bang şi Crearea universului” pentru orchestră op. 52 Zygmunt Krauze – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră Solist: ZYGMUNT KRAUZE – pian Adrian Pop – „Tripticˮ pentru orchestră simfonică Magnus Lindberg – „Eraˮ pentru orchestră

JOI 14.09

Ora 16.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
HYPERION INTERNATIONAL ENSEMBLE
Dirijor: RICHARD CARRICK

Interpreți:
YONI SILVER – clarinet
TIM HODGKINSON – clarinet bas
EDWARD LUCAS – trombon
DIANA MIRON – vioară
TIJANA STANKOVIC – vioară
ALBERT MARKOS – violoncel
ANDREI KIVU – violoncel
SHMIL FRANKEL – contrabas
ZACHARY ROWDEN – contrabas
COLIN HACKLANDER – percuție
CHRIS CUTLER – percuție
ANA-MARIA AVRAM – pian, electronics
IANCU DUMITRESCU – electronics, dirijat

Program: George Lewis – „Hexis” pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian şi percuție Richard Carrick – „Akko” pentru ansamblu Iancu Dumitrescu – „Black Holes Collision” (II) pentru 3 grupuri de percuție, corzi şi computer Ana-Maria Avram – „Murmur” (II) pentru ansamblu şi live electronics Horațiu Rădulescu – „The Origin” pentru percuție Ana-Maria Avram – „Ellampsis” pentru ansamblu şi computer Iancu Dumitrescu – „Diamonds in the rough” pentru ansamblu şi computer

VINERI 15.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ENSEMBLE MODERN
Dirijor: JONATHAN STOCKHAMMER
Regia sonoră: NORBERT OMMER

Program:
Martin Grütter – Schakal (2015)
Jörg Widmann – „Freie Stücke für Ensemble” (2002)
Fred Popovici – Concerto (2015/16)
Helmut Lachenmann – „Mouvement (-vor derErstarrung)”
SÂMBĂTĂ 16.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ
Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES
Solist: AARON PILSAN – pian

Program:
Cornel Țăranu – „Cantus Gemellusˮ
Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen”
Solist: AARON PILSAN – pian
Elliot Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

DUMINICĂ 17.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ROYAL CAMERATA ORCHESTRA
Dirijor: VLAD VIZIREANU
Soliști: ERZHAN KULIBAEV – vioară (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2016)
CLARA CERNAT– violă

Program:
Dan Buciu – „Ilustrate din Kyotoˮ, Cinci schițe pentru orchestră de coarde
Thierry Huillet – Concertul pentru vioară şi violă
Viorel Munteanu – „Glasurile Putneiˮ
Vladimir Cosma – Lucrarea „Tripticˮ pentru orchestră de coarde

JOI 21.09

Ora 16.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
CVARTETUL ARCADIA

Program:
Doina Rotaru – Vivarta
Octavian Nemescu – Cvartetul de la miezul nopții
Leo Samama – Le Grand Quatuor

VINERI 22.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU
Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ

Program:
Mihai Măniceanu – OEN
Nigel Hess – Concert pentru pian
Solist: VASSILIS VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2014)
Adrian Iorgulescu – Lucrarea „Signales” pentru orchestră simfonică
Detlev Glanert – Lucrarea „Frenesia” pentru orchestră

SATURDAY 23.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA
Dirijor: RUMON GAMBA
Solistă: LUIZA BORAC – pian (Laureată a Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 1991)

Program:
Rolf Martinsson – Piesa simfonică „Open Mind” op. 71 (Minte receptivă) (2005)
Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră
Sven Helbig – „Pocket Symphonies” (Simfonii de buzunar) (2013)

DUMINICĂ 24.09

Ora 13.00
Sala Mihail Jora, Societatea Română de Radiodifuziune
SOLISTEN DER WÜRTH PHILHARMONIKER Dirijor și solist: FACUNDO AGUDIN

Program: Mihaela Vosganian –„Ciaccona con Canone” pentru vioară, orchestră şi sunete procesate Solist: JÓZSEF LENDVAY – vioară Mladen Tarbuk – Simfonia de Cameră Ulpiu Vlad – „Flori de Câmp” pentru cvartet și orchestră de cameră (Cvartetul Würth Philharmoniker) Elmar Lampson – Concertul pentru orchestră de coarde şi percuție Ari Ben-Shabetai – Musica Concertante – „Mahler doesn’t live here anymore, but his spirit lingers on…”, lucrare pentru orchestră și vioară François Nicolas – Ricercare hétérophonique Solist: HORIA MAXIM – pian

FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA I

sâmbătă, 9 septembrie, UNMB, ora 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)

I. PROCESUL COMPONISTIC ASTĂZI: SURSE DE INSPIRAȚIE, CONSTRUCȚIA STILULUI, STRATEGII DE SCRIITURĂ (I)
Conferința Ars Poetica: MAGNUS LINDBERG (Finlanda)
Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet

II. ECHILIBRU ȘI EXCES ÎN COMPOZIȚIE (I)
Masă rotundă cu: Echilibru și exces în compoziție (I)
Masă rotundă cu: Round-table with Iain Bell (U.K.), George Balint (Romania), , Dmitry Sitkovetsky (Russia/U.S.A.)

FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A II-A

duminică, 10 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)

III. PROCESUL COMPONISTIC ASTĂZI: SURSE DE INSPIRAȚIE, CONSTRUCȚIA STILULUI, STRATEGII DE SCRIITURĂ (II)
Conferința Ars Poetica: Sir JAMES MACMILLAN (U.K.)
Experiența muzicii sacre: St. John Passion și St. Luke Passion. Provocarea de a scrie muzică modernă pentru a fi cantata
Echilibru și exces în compoziție (II)
Masă rotundă cu: Nimrod Borenstein (U.S.A.), Zygmunt Krauze (Poland), Magnus Lindberg (Finland), Adrian Pop (Romania)

FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A III-A

sâmbătă, 16 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)

V. PROCESUL COMPONISTIC ASTĂZI: SURSE DE INSPIRAȚIE, CONSTRUCȚIA STILULUI, STRATEGII DE SCRIITURĂ (III)
Conferința Ars Poetica: TIM BENJAMIN (UK)
Provocările în compunerea de opere într-un act
Conferința Ars Poetica: GRAHAM FITKIN (UK)
Reconectarea cu publicul prin ritm și cantabilitate

VI. ECHILIBRU ȘI EXCES ÎN COMPOZIȚIE (III)
Masă rotundă cu THOMAS LARCHER (Austria), THIERRY HUILLET (Franța), TIM BENJAMIN (UK), GRAHAM FITKIN (UK), MARTIN GRÜTTER (Germany)

FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A IV-A

duminică, 17 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: DAN DEDIU (România)

VII. MUZICĂ ȘI FILM

Discuție cu ELLIOT GOLDENTHAL (U.S.A.)
Viziune și experiență în muzica de film.

VIII. ECHILIBRU ȘI EXCES ÎN COMPOZIȚIE (IV)

Masă rotunda cu compozitori români: DOINA ROTARU, DAN BUCIU, CORNEL ȚĂRANU, OCTAVIAN NEMESCU, ULPIU VLAD, MIHAELA VOSGANIAN, VIOREL MUNTEANU.

FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A V-A

sâmbătă, 23 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: FRANÇOIS NICOLAS (Franța)

IX. RECONECTAREA CU PUBLICUL (I)
Conferința Ars Poetica: DETLEV GLANERT (Germania)
Provocarea de a proiecta lucrări de largă respirație. De la Caligula la Bosch Requiem
Conferința Ars Poetica: ADRIAN IORGULESCU (România)
De ce să compui simfonii? Simfonia in secolul al XXI-lea.

ECHILIBRU ȘI EXCES ÎN COMPOZIȚIE (V)
Masă rotunda cu ARI BEN-SHABETAI (Israel), DETLEV GLANERT (Germania), ADRIAN IORGULESCU (România), ELMAR LAMPSON (Germania)

FORUMUL INTERNAȚIONAL AL COMPOZITORILOR – ZIUA A-VI-A

duminică, 24 septembrie, UNMB, ora: 16:00
Moderator: RUMON GAMBA (UK)

XI. RECONECTAREA CU PUBLICUL (II)
Conferința Ars Poetica: ROLF MARTINSSON (Suedia)
Compunând un opus concertant astăzi. Procesul compunerii Concertului pentru clarinet

XII. ECHILIBRU ȘI EXCES ÎN COMPOZIȚIE (VI)
Masă rotundă cu SVEN HELBIG (Germania), VALENTIN GHEORGHIU (Romania), ROLF MARTINSSON (Suedia)

PIAȚA FESTIVALULUI
Piața George Enescu

2-10 SEPTEMBRIE 2017

11 – 24 SEPTEMBRIE 15:00-18:00 Concerte/spectacole ale elevilor şcolilor şi liceelor de muzică din Bucureşti, ale studenților de la Universitatea de Muzică din Bucureşti şi de la Conservatoarele din țară.

SÂMBĂTĂ 02.09

Ora 20:00
ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI
Dirijor: Benoit Fromanger

Program:
P. I. Ceaikovski – Suita „Spărgătorul de Nuci”
G. Verdi – Uvertura „Luisa Miller”
G. Enescu – Rapsodia Română nr. 1
N. Rimski – Korsakov – Capriciu spaniol
G. Verdi – Uvertura Operei „Forța Destinului”
A. Borodin – Dansurile Polovțiene
DUMINICĂ 03.09
Ora 20:00
ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO
Dirijor: Cristian Oroșanu
Solist: Roman Patočka – vioară
Program:
G. Enescu – Rapsodia Română nr. 2
G. Gershwin – Uvertura cubană
C. Saint-Saëns – Rondo capriccioso
A. Dvořák – Humoresque
P. Sarasate – Zigeunerweisen
J. Massenet – Meditation from Thais
V. Monti – Czardas
A. Haciaturian – Spartacus

LUNI 04.09

Ora 19:30
4 STRINGS QUARTET

Interpreți:
RAFAEL BUTARU – vioară
CRISTINA COJOCARU – vioară
MIHAELA MOSCALU – violă
IOANA STANCIUC – violoncel

Program:
J.Haydn – Cvartetul Cvintelor
G. Puccini – Crisantemi

Ora 20:00
THE ENESCU PROJECT
ALEXANDRA BARTOI – vioară
YUKIKO SUZUKI – vioară
ADAM MARKOWSKI – vioară
ATILLA ALDEMIR – vioară
SOPHIA REUTER – violă
IMMO SCHAAR – violă
ANNA NIEBUHR – violoncel
SUSANNE RAßBACH – violoncel

Program:
F. Mendelssohn: Octet pentru patru viori, două viole și două violoncele Op. 20
G. Enescu: Octetul pentru patru viori, două viole și două violoncele în Do Major Op. 7

Ora 21:00
SYMPHACTORY ORCHESTRA
Dirijor: BOGDAN POSTOLACHE
Solistă: SIMINA CROITORU

Program:
L. Boccherini – Fandango
A. Vivaldi – Anotimpurile
B. Britten – Simpla Simfonie

MARȚI 05.09

Ora 19:30
BRASS TONES QUINTET
CĂTĂLIN BUCERZAN – trombon
OLEG RĂILEANU – trompetă
SEBASTIAN SERAFIMOVICI – trompetă
TRAIAN CIOC – corn
MARIUS HOGHI – tubă

Program:
J. Clarke – Trumpet Voluntary
J.S. Bach – Mein gläubiges Herze
J. Mouret – Rondeau
J. Pachelbel – Canon
Anonim – Sonata Die Bankelsangerlieder
L. Maurer – Scherzo & lied
L. Maurer – Trei piese
L. Pearson – Hiplips
B. Fraser – Trei dansuri latino-americane
D. Perrottet – Slow Blues; Take Five

Ora 20:00
GRUPUL VOCAL ACAPELLA
Dirijor: GEORGE MIRON

Program:
W. A. Mozart – Uvertură la „Nunta lui Figaro”
L. van Beethoven – Allegro
W. A. Mozart – Simfonia 40
G.F. Händel – Air
F. Mendelssohn – Andante
J. S. Bach – Badinerie
W. A. Mozart – Variațiuni
F. Schubert – Ave Maria

Ora 20:30
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO
Dirijor: TIBERIU OPREA
Solistă: MĂDĂLINA PAȘOL

Program:
H. Purcell – Suita Abdelazer
W. A. Mozart – Concertul nr. 13 în Do major pentru pian și orchestră KV 415
P. I. Ceaikovski – Serenada în Do major pentru orchestră de coarde Op. 48

MIERCURI 06.09

Ora 19:30
ANSAMBLUL MUSICA VIVA
ANDREEA BUTNARU – pian
FLORIN MITREA – violoncel

Program:
M. de Falla – Șase cântece spaniole pentru violoncel și pian
A. Piazzolla – Oblivion
B. Bartók – Dansurile românești pentru violoncel și pian

Ora 20:00
LA VIDA LOCA
MATEI IOACHIMESCU – flaut
ALFREDO OVALLES – pian

Program:
P. García, E. Plaza, A. Guanipa, O. Volcán, A. Freites, C. Bonett, E. Serrano, M. Briceño – Los Trabadedos – Potpurri de Música Venezolana
J. Albino – Corazón Loco
Á. Villoldo – El Choclo
S. Díaz – Tonada de Luna Llena
C. Granda – La Flor de la Canela
M. Forte – Rock It with your long hair
M. L. Escobar, M. Yánez – Viajera del Rio y Desesperanza
H. Lavoe, J. Arroyo – Songoro Cosongo y No le Pegue a la Negra
A. Ramírez – Alfonsina y el Mar
M. Camilo – Caribe
Pixinguinha – Um a Zero

Ora 20:30
ALEXANDRU TOMESCU, SÎNZIANA MIRCEA, OMAR MASSA
ALEXANDRU TOMESCU – vioară
SÎNZIANA MIRCEA – pian
OMAR MASSA – bandoneon

Program:
E. Granados, F. Kreisler – Dans spaniol
M. De Falla, F. Kreisler – Dans spaniol din „La vida breve”
I. Albéniz, F. Kreisler – Malaguena
I. Albéniz – Tango
P. de Sarasate – Romanta Andaluza
P. de Sarasate – Zapateado
P. de Sarasate – Jota Navarra
A. Piazzolla – Nightclub 1960 (vioară & bandoneon)
A. Piazzolla – Anotimpurile (vioară, pian, bandoneon)

JOI 07.09

Ora 19:30
LUDENS PIANO TRIO
IULIAN OCHESCU – pian
ELLA BOKOR – violoncel
RAFAEL BUTARU – vioară

Program:
G. Cassadó – Trio in Do
J. Suk – Elegie
E. Elgar – Salut d’amour
Ora 20:00
MAXIM QUARTET
HORIA MAXIM – pian
MIHAELA ANICA – flaut
FERNANDO MIHALACHE – acordeon
SĂNDEL SMĂRĂNDESCU – contrabas

Program:
G. Fauré – Le Pas Espagnol
E. Doga – Vals
D. Dediu – Rondo alla Münchhausen
D. Dediu – Balkan Tango with Walking Bass
I. Stravinski – Tango
T. Olah – Andante
P. Constantinescu – Toccata

Ora 20:30
BUCHAREST BAROQUE ENSEMBLE
Solist: SERGIU CÂRSTEA – trompetă
A. Scarlatti – Concerto grosso nr. 3 in F major
J. Friedrich Fasch – Concerto in Re major (Solist S. Cârstea)
A. Vivaldi – L’incoronazione di Dario
G. F. Händel – Suite in Re major (Solist S. Cârstea)

Ora 21:00
ANSAMBLUL VIOLONCELLISSIMO
Dirijor: MARIN CAZACU

Program:
J. Schrammel – Marș
C. Dimitrescu – Dans Țărănesc
H. Zimmer – Pirații din Caraibe
D. Șostakovici – Vals
N. Rimski-Korsakov – Zborul cărăbușului
A. Piazzolla – Oblivion și Libertango
Suită folclorică românească
M. Jackson – The Smooth Criminal
Mozart – Alla Turca Jazz
S. Păutza – The Final Countdown

VINERI 08.09

Ora 20:00
FILARMONICA SIBIU
Dirijor: CRISTIAN LUPEȘ Solist: ANTONIO DE CRISTOFANO – pian

Program:
T. Rogalski – Trei dansuri românești
W. A. Mozart – Concertul pentru pian nr. 21 K. 467
G. Enescu – Suita nr. 1 pentru orchestră

SÂMBĂTĂ 09.09

Ora 20:00
CAMERATA REGALĂ
Dirijor: CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE
Solist: GEORGE TUDORACHE – vioară

Program:
G. Enescu – Rapsodia a II-a în Re major
P. Sarasate – Zigeunerweisen
C. Saint- Saëns – Introducere și Rondo Capricioso
G. Bizet – Suitele Carmen

DUMINICĂ 10.09

Ora 20:00
ORCHESTRA METROPOLITANĂ BUCUREȘTI
Dirijor: DANIEL JINGA
Soliști: MARCEL PAVEL, VLAD MIRIȚĂ, ANDREI LAZĂR

Program:
G. Puccini – „E lucevan le stele” din opera „Tosca”
G. Puccini – „Nessun dorma” din opera „Turandot”
F. Lehár – Aria „Dein ist mein ganzes Herz” din opereta „Țara Surâsului”
L. Dalla – Carusso
L. Denza – Funiculì, Funiculà
E. di Capua – O sole mio
R. Falvo – Dicitencello vuie
Q. M. y Cortés – Cielito lindo
E. de Curtis – Non ti scordar di me
E. de Curtis – Torna a Surriento

G. Verdi – Uvertura la opera „Forţa destinului”
C. Saint-Saëns – Dansul Bacchanale din opera „Samson și Dalila”
C. Orff – O Fortuna din „Carmina Burana”

Ora 21:00
SIMFONIETTA VIEN
Dirijor: CRISTIAN NENESCU
Soliști:
RODICA VICĂ – soprană
MARCO DI SAPPIA – bariton

Program:
J. Strauss – Uvertura operetei „O noapte la Veneția”
J. Strauss – Vals „Vocile Primăverii”
F. Lehár – Aria „Meine Lippen, sie küssen so heiss” din opereta „Giuditta” (solistă Rodica Vică)
J. Strauss – Polca „Bahn Frei”
V. Monti – Czardas
G. Rossini – Aria lui Figaro din opera „Bărbierul din Sevilla”
J. Strauss – Vals „Acolo unde înfloresc lămâii”
J. Strauss – Polca „Furioso”
J. Strauss – Marș „Wien bleibt Wien”
J. Strauss – Vals „Viață de artist”
J. Strauss – Duet din opereta „Sânge vienez”
Tradițional – Potpourri românesc
J. Strauss – Polca „Im Krapfenwaldl”
J. Strauss – Polca „Tik-Tak”
F. Lehár- Duet „Lippen schweigen” din opereta „Văduva veselă”
J. Strauss – Vals „Dunărea albastră”

ALTE EVENIMENTE

SÂMBĂTĂ 2.09

Ora 19.00
Sala Capitol ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET CORUL FILARMONICII DE STAT „BANATUL”
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
Program: Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian și orchestră op.15 Solist: ANDREI LICAREȚ – pian Beethoven – Simfonia a IX-a în re minor op. 125 „The Choral” Soliști: MIRELA BUNOAICA (soprană) AURA TWAROWSKA (mezzosoprană) COSMIN IFRIM (tenor) MARIUS BOLOS (bas)

MIERCURI 6.09

Ora 17.00
Aula Palatului Cantacuzino
CVARTETUL GAUDEAMUS
Solişti: LUCIA NEAGOE – vioara I RALUCA IRIMIA – vioara a II-a LEONA VARVARICHI – violă ŞTEFAN NEAGOE – violoncel

Program:
Anatol Vieru – Cvartetul de coarde nr. 1
Myriam Marbé – Cvartetul de coarde nr. 2
Ulpiu Vlad – „Prin sunetele florilor albe”

SÂMBĂTĂ 9.09

Ora 15.00
Muzeul Național al Țăranului Român
CONCERT BARTÓK-ENESCU – SCHIȚE DE COMPOZIȚIE
ANSAMBLUL MUZSIKAS
Mihály Sipos – vioară, țiteră
László Porteleki – vioară, cobză, vocal
Péter Éri – violă, mandolină, flaut, recorder
Dániel Hamar – contrabas, gardon, tobe, țambal
Hanga Kacsó – voce
TARAFUL BUCUREȘTILOR
Tudorel Manolache „Paganini” – vioară
Gheorghe Răducanu – țambal
Ștefan Ionel Ioniță „Cinoi” – acordeon, voce
Gheorghe „Gicu” Petrache – voce
Gheorghe Petrescu „Ghiță Coadă” – contrabas
Prezintă: Florin Iordan, etnomuzicolog

Program:
*** Dansuri populare românești prelucrate de Béla Bartók în suita Dansuri populare românești, Sz. 68
Ansamblul Muzsikás
*** Arii naționale prelucrate de George Enescu în Rapsodia I, Op. 11
Muzică tradițională maghiară cu Ansamblul Muzsikás
Cântece și melodii de joc lăutărești cu Taraful Bucureștilor
Consultant științific Dr. Speranța Rădulescu, etnomuzicolog
Consultant artistic Dr. Liviu von Braha, muzicolog
Concept: Georges Enesco Gesellschaft e.V. Berlin

MIERCURI 13.09

Ora 22:30
Ateneul Român
EINE KLEINE NACHTMUSIK Teatru Coregrafic Un spectacol de Gigi Căciuleanu Muzica: W. A. Mozart cu Lari Giorgescu (One-Man-Show) Texte: Gigi Căciuleanu şi un fragment de scenariu original de Comedia Dell’Arte aparţinând lui W. A. Mozart Scenografie: Vladimir Turturică Light Design: Dragoş Mărgineanu O co-producţie: UNTEATRU, FUNDAȚIA ART PRODUCTION & GIGI CĂCIULEANU ROMANIA DANCE COMPANY, KULT STUDIO JTI – Sponsor al “Gigi Căciuleanu Romania Dance Company”

JOI 14.09

Ora 17.00
Aula Palatului Cantacuzino
CONCERT DE MUZICĂ ELECTRONICĂ
Program: Roman Vlad – „Privind trecutu-ndepărtat”, lucrare pentru pian şi mediu electronic Solist: ROMAN VLAD – pian Irinel Anghel – Arca lui Irinel, Everything is fine, ICodex Cătălin Creţu– Lüneburg Soundscape, lucrare video-electro-acustică Maia Ciobanu – Concert pentru pian si mediu electroacustic Solist: SORIN DOGARIU – pian

SÂMBĂTĂ 16.09

Ora 11.00
Sala Studio a Teatrului Odeon
BÉLA BARTÓK ȘI POVESTEA PRINȚULUI CIOPLIT ÎN LEMN
Prezentat de Asociația „Clasic e fantastic” și Teatrul Odeon
Distribuție: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru, Monica Ciută
Violonistă: Monica Buștean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia și Sânziana Tarța
Text: Cristina Sârbu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută
Spectacol cuprins în Anul Internațional Bartók

Ora 18.00
Sala Studio a Teatrului Odeon
COPILĂRIA LUI ENESCU
Prezentat de Asociația „Clasic e fantastic” și Teatrul Odeon
Distribuție: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru, Monica Ciută
Violonistă: Monica Buștean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia si Sânziana Tarța
Text: Emanuel Ciocu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută

DUMINICĂ 17.09

Ora 11.00
Sala Studio a Teatrului Odeon
COPILĂRIA LUI ENESCU
Prezentat de Asociația „Clasic e fantastic” și Teatrul Odeon
Distribuție: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru, Monica Ciută
Violonistă: Monica Buștean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia si Sânziana Tarța
Text: Emanuel Ciocu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută

Ora 18.00
Sala Studio a Teatrului Odeon
BÉLA BARTÓK ȘI POVESTEA PRINȚULUI CIOPLIT ÎN LEMN
Prezentat de Asociația „Clasic e fantastic” și Teatrul Odeon
Distribuție: Valeria Cristia, Filip Ristovski, Irina Sârbu, Alexandra Laura Badea, Alexandru Unguru, Monica Ciută
Violonistă: Monica Buștean
Pianistă: Raluca Ouatu
Scenografie si costume: Valeria Cristia și Sânziana Tarța
Text: Cristina Sârbu
Consultant de specialitate: Cristina Sârbu
Regia: Monica Ciută
Spectacol cuprins în Anul Internațional Bartók

MARŢI 19.09

Ora 15.00
Aula Palatului Cantacuzino
DUO CLAUDIA CODREANU ŞI DIANA VODĂ – Recital de lieduri
Program: Liana Alexandra – Poem pentru Madona de la Neamţ Petru Stoianov – „Lacul” din ciclul„În dulcele stil neoclasic ” Cornelia Tăutu – Poarta şi zgomotul Sorin Lerescu– Ora fară tine
Irina Hasnaş– Elegii p.a.a. Diana Vodă – Patima Dan Constantinescu – Six poèmes français Laura Ana Mânzat – Poveşti străvechi p.a.a. Dan Buciu – Inventar Irina Odăgescu – Miracol Carmen Petra Basacopol – „Duhovniceasca” din ciclul „Mărturisiri” Felicia Donceanu – „Bâlci în Aldebaran” din ciclul „Mărgele”

VINERI 22.09

Ora 15.00
Aula Palatului Cantacuzino
TRIO CONTRASTE
Soliști: ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut SORIN PETRESCU – pian DORU ROMAN – percuţie
Aurel Stroe – Trei piese pastorale Elena Apostol – Hubble Adrian Iorgulescu – Consonata Felicia Donceanu – Ison Confession Tiberiu Olah – Sonata pentru flaut Ștefan Niculescu – Solo pentru marimbă şi vibrafon Carmen Cârneci – „Zburător” şi „Orele dragostei” Dan Dediu – Cartoon Variations on a Theme by Mozart

SÂMBĂTĂ 23.09

Ora 11.00
Aula Palatului Cantacuzino
CVARTETUL PROFIL
Soliști:
DIANA MOȘ – vioara I
PETRU NEMȚEANU – vioara a II-a
MARIAN MOVILEANU – violă
MIRCEA MARIAN – violoncel

Program:
Cristian Lolea: Cvartet pentru coarde
Nicolae Brânduș: Coardă de arc
Sebastian Androne: Cvartet pentru coarde
Nicolae Teodoreanu: Cvartet pentru coarde nr. 2
Livia Teodorescu-Ciocănea: Cvartet pentru coarde (p.a.a.)

CONCERTE ÎN ȚARĂ

IAŞI

VINERI 08.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAŞI
Dirijor: ADRIAN PETRESCU

Program:
Nimrod Borenstein – Lucrarea „Big Bang şi Crearea universului” pentru orchestră op.52
Zygmund Krauze – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră
Solist: ZYGMUND KRAUZE – pian
Adrian Pop – Lucrarea „Tripticˮ pentru orchestră simfonică
Magnus Lindberg – Lucrarea „Eraˮ

BRAȘOV

VINERI 08.09
Ora 19.00
Piața Sfatului, Brașov
CONCERT BARTÓK-ENESCU – FOLCLOR VS. CLASIC
ORCHESTRA SIMFONICĂ A FILARMONICII BRAȘOV
Dirijor: CRISTIAN OROȘANU
ANSAMBLUL MUZSIKÁS
Mihály Sipos – vioară, țiteră
László Porteleki – vioară, cobză, vocal
Péter Éri – violă, mandolină, flaut, recorder
Dániel Hamar – contrabas, gardon, tobe, țambal
Hanga Kacsó – voce
TARAFUL BUCUREȘTILOR
Tudorel Manolache ”Paganini” – vioară
Gheorghe Răducanu – țambal
Ștefan Ionel Ioniță ”Cinoi” – acordeon, voce
Gheorghe ”Gicu” Petrache – voce
Gheorghe Petrescu ”Ghiță Coadă” – contrabas

Program:
Béla Bartók – Dansuri populare românești pentru orchestră Sz. 68
*** Dansuri populare românești prelucrate de Béla Bartók în Sz. 68
Ansamblul Muzsikás
*** Arii naționale prelucrate de George Enescu în Rapsodia I, Op. 11
Taraful Bucureștilor
George Enescu- Rapsodia No. 1 pentru orchestră op.11.1
(Pauză)
Muzică tradițională maghiară cu Ansamblul Muzsikás
Cântece și melodii de joc lăutărești cu Taraful Bucureștilor
Consultant științific Dr. Speranța Rădulescu, etnomuzicolog
Consultant artistic Dr. Liviu von Braha, muzicolog
Concept: Georges Enesco Gesellschaft e.V. Berlin
Președinte Onorific Fondator Sir Yehudi Menuhin
Parteneri: Clubul Tânărului Orfeu, Institutul Balassi – Institutul Maghiar din București.
Sponsori: Ministerul Afacerilor Externe și Comerțului Exterior,
Secretariatul de Stat pentru Diplomația Culturală și Științifică (Ungaria),
Szerencsejáték Service Nonprofit Kft. (Ungaria)

ORADEA

VINERI 08.09
Ora 19.00
FILARMONICA DE STAT ORADEA
„Oedipe pe înțelesul tuturor”
Soliști: ȘTEFAN IGNAT – bariton
FLORINA MARIȘ – HINSU – soprană
RENATA VARI – soprană
LIANA MAREȘ – pian
Enescu – Sonata a III-a pentru pian și vioară „în caracter popular românesc” op. 25
Soliste: CORINA MURGU – vioară
LIANA MAREȘ – pian

SIBIU

DUMINICĂ 10.09
Ora 20.30
L’ARPEGGIATA – CHRISTINA PLUHAR
Solişti: Philippe Jaroussky (contratenor)
CÉLINE SCHEEN (soprană)
CHRISTINA PLUHAR (teorbă și dirijor)

Program: Teatro d’amore – Claudio Monteverdi și contemporanii săi
Interpreți: DORON SHERWIN – cornet JUDITH STEENBRINK – vioară barocă EERO PALVIAINEN – lăută & vioară barocă SERGEY SAPRICHEV – percuție BORIS SCHMIDT – contrabas FRANCESCO TURRISI – clavecin, orgă pozitivă HARU KITAMIKA – clavecin, orgă pozitivă

LUNI 11.09
Ora 19.00
CVARTETUL DIOTIMA YUN-PENG ZHAO – vioară CONSTANCE RONZATTI – vioară FRANCK CHEVALIER – violă PIERRE MORLET – violoncel

Program:
Lucrări comandate de Elizabeth Sprague Coolidge
Schoenberg– Cvartetul pentru coarde nr. 3
Enescu – Cvartetul pentru coarde nr. 2 în Sol major op. 22
Bartók – Cvartetul nr. 5 Sz. 102

MARȚI 12.09
Ora 19.00
VICTORIA VASSILENKO – pian (Câștigătoare a Concursului Internațional „George Enescu”, 2016)

Program:
Debussy – Suita „Pour le piano”
Prokofiev – Sonata a VI-a pentru pian în La major op. 82
Ceaikovski – „Dumka” în do minor op. 5
Musorgski – „Tablouri dintr-o expoziție”

MIERCURI 13.09
Ora 19:00
FILARMONICA DE STAT DIN SIBIU
Dirijor: CONSTANTIN GRIGORE
Solist: ZLATOMIR FUNG – violoncel (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, 2016)

Program: D. Dediu – Uvertura pe teme săsești Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel și orchestră op. 8 Debussy – „Preludiu la după-amiaza unui faun” Wagner – Uvertura la opera „Tannhäuser”

DUMINICĂ 18.09
Ora 19.00
ERZHAN KULIBAEV – vioară (Laureat al Concursului Internaţional „George Enescu”, 2016)

Program: Medtner – Două canzone cu dansuri pentru vioară şi pian op. 43: 1. Canzona în do minor op. 43 I. nr. 1 2. Dans în do minor op. 43 I. nr. 2 3 2. Canzona în si minor op. 43 II. nr. 1 4. Dans în si minor op. 43 II. nr. 2 Prokofiev – Sonata I pentru vioară în fa minor Schubert – Sonata pentru vioară în La major D 574 Ravel – Sonata a II-a pentru vioară Bizet/Waxman – Fantezia “Carmen”

JOI 22.09
Ora 19.00
Recital MAXIM VENGEROV – vioară & VAG PAPIAN – pian
Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E.
Brahms – Sonata a III-a pentru vioară și pian în re minor op. 108
Enescu – Sonata a III-a pentru vioară și pian în la minor op. 25 (1926)
Franck – Sonata pentru vioară și pian în La major

CLUJ

JOI 14.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII TRANSILVANIA DIN CLUJ
Dirijor: DENNIS RUSSELL DAVIES

Program:
Cornel Țăranu – „Cantus Gemellusˮ
Thomas Larcher – Concertul pentru pian şi orchestră „Böse Zellen”
Solist: AARON PILSAN – pian
Eliott Goldenthal – Simfonie în sol diez minor

PLOIEȘTI

JOI 14.09
Ora 19.00 FILARMONICA „PAUL CONSTANTINESCU” DIN PLOIEȘTI
Dirijor: RADU POSTĂVARU
Soliști: STEFAN TARARA, EUN-SUN HONG și JOSU DE SOLAUN (Câștigători ai Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2014)

Program:
P. Constantinescu – Triplu concert pentru vioară, violoncel, pian și orchestră
Enescu – Nocturna pentru pian și orchestră în Re bemor major (1907) (orchestrație de Sorin Petrescu)
P. Constantinescu – „Simfonia Ploieșteană”

BACĂU

MIERCURI 20.09
Ora 19.00 ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU
Dirijor: CRISTIAN LUPEŞ

Program:
Mihai Măniceanu– OEN
Nigel Hess – Concertul pentru pian și orchestră
Solist: VASSILIS VARVARESOS – pian (Laureat al Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 2014)
Adrian Iorgulescu –„Signales” pentru orchestră simfonică
Detlev Glanert – „Frenesia” pentru orchestră

CHIȘINĂU

MIERCURI 20.09
Ora 18.00
ORCHESTRA NATIONALĂ A FILARMONICII DIN CHIŞINĂU
DIRIJOR: MIHAIL AGAFIŢA

Program:
Enescu – Simfonia I în Mi bemol major op. 13
Ghenadie Ciobanu – „Moments” – Concert pentru vioară şi orchestră simfonică
Solist: RUSANDA PANFILI – vioară
Respighi – Pini di Roma

TIMIȘOARA

MIERCURI 20.09
Ora 19.00
MAXIM VENGEROV – vioară
VAG PAPIAN – pian

Program:
Brahms – Scherzo în do minor din Sonata F.A.E.
Brahms – Sonata a III-a în re minor pentru vioară și pian op. 108
Enescu – Sonata a III-a în la minor pentru vioară și pian op. 25
Franck – Sonata în La major pentru vioară și pian

TIMIȘOARA
JOI 21.09
Ora 19.00
ORCHESTRA FILARMONICII BANATUL DIN TIMIȘOARA
Dirijor: RUMON GAMBA

Program:
Rolf Martinsson – Open Mind op. 71
Valentin Gheorghiu – Concertul pentru pian şi orchestră
Solistă: LUIZA BORAC (Laureată a Concursului Internațional „George Enescu”, ediția 1991)
Sven Helbig – „Pocket Symphonies”

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe avantaje.ro
Loading...

EVA.RO
Recomandari
Doctorul Zilei
Baby
Sfatul parintilor
Mai multe din Muzica, filme, carte