Mihaela Rădulescu, în suferință după moartea lui Felix Baumgartner. Ce le-a cerut fanilor lui: „Acest om unic merită tot ce e mai bun din inimile, gândurile și rugăciunile noastre…”

Adaugă-ne ca sursă preferată în Google

După tragica dispariție a legendarului parașutist austriac Felix Baumgartner, Mihaela Rădulescu a transmis un nou mesaj profund, publicat pe pagina sa de Facebook. Fosta prezentatoare TV a vorbit cu emoție despre omul care a fost nu doar o figură iconică în lumea sportului extrem, ci și un partener de viață devotat, un fiu iubit, un prieten loial.

Mihaela și Felix au format un cuplu timp de 13 ani, iar pierderea lui reprezintă o durere imensă pentru vedetă. Mesajul său a emoționat întreaga țară, devenind rapid viral și pe rețelele sociale. În cuvinte pline de iubire și recunoștință, Mihaela i-a adus un omagiu public și a îndemnat ca povestea lui Felix să nu fie uitată.

CONȚINUT VIDEO AVANTAJE

Un mesaj plin de dragoste, respect și admirație

Într-o postare publică, Mihaela Rădulescu a vorbit despre multiplele personaliți ale lui Felix, sportivul de excepție, omul cald și pozitiv, iubitul devotat și visătorul care și-a urmat idealurile cu perseverență:

„Pentru lume, o legendă care a inspirat atât de mulți și a realizat atât de multe… Pentru prietenii și familia sa, cel mai iubit și admirat, cel mai pozitiv, respectuos, plin de viață și bucurie copil, și cel mai concentrat și organizat adult atunci când lucrează la ceva. Pentru fanii săi, eroul care le zâmbește mereu, care are mereu timp pentru ei, care este mereu fericit să le simtă dragostea. Pentru mine… omul care m-a iubit ca un nebun timp de 13 ani, omul extraordinar pe care l-am iubit dincolo de cuvinte, OMUL REAL pe care l-am respectat și cu care m-am simțit cel mai bine din viața mea. Și asta e puțin spus', a scris ea.

„Purtați-i respect lui FELIX' – un apel recunoștință

Mesajul Mihaelei continuă cu un îndemn către toți cei care l-au admirat pe Felix Baumgartner, dar și către generațiile viitoare: „Continuați să spuneți povestea lui, în special copiilor voștri – într-o lume plină de visători, învățați-i despre visătorul care și-a îndeplinit toate visele, muncind din greu pentru fiecare dintre ele. Mulțumesc tuturor celor care au arătat respect și sprijin pentru mine și mama și tatăl lui, pentru familia lui și pentru prietenii noștri foarte buni.

Sunt extrem de recunoscătoare Flying Bulls și Red Bull pentru că au fost și s-au comportat ca o adevărată familie, lui Antonio și Rosalba de la Skydive Sunrise – Paracadutismo , iubitului său prieten Navid, lui Roberto de la Villa Capodarco B&B , primilor respondenți, carabinierilor și tuturor celor care au făcut TOTUL pentru el și pentru mine aici, în Italia.

Mihaela Rădulescu și Felix BaumgartnerSeparatorVEZI FOTOPOZA (1 / 10)

A murit făcând ceea ce îi plăcea cel mai mult – să zboare – într-un loc fericit în care am venit pentru a treia oară, cu mine ținându-l de mână și strigându-i să lupte. Prima luptă pe care a pierdut-o… Am scris asta pentru el. Purtați-i respect lui FELIX. Acest om unic merită tot ce e mai bun din inimile, gândurile și rugăciunile noastre….'.

Mihaela Rădulescu a filmat ultimul zbor

Pe X, vedeta TV a postat un alt mesaj, însoţit cu o filmare. „L-am filmat decolând fără să ştiu că acesta va fi ultimul zbor din viaţa sa extraordinară.

Timp de peste 12 ani am fost prezentă la fiecare decolare şi aterizare, de la paraşutism, parapantă, zboruri cu elicopterul, paramotor la spectacole de acrobaţie aeriană. Şi când nu am putut fi acolo pentru unele zboruri cu elicopterul, am avut codul WLC – „Wifey Landing Call'. Nu am ratat niciunul. Cu excepţia …acestuia.

Felix Baumgartner se duce acasă acum, acolo sus, unde a fost cel mai fericit vreodată. Vă mulţumesc tuturor pentru sprijinul acordat şi pentru că i-aţi păstrat moştenirea unică la înălţime. Acest om a fost cu adevărat special, în atât de multe feluri, şi mă voi asigura că voi continua să-i spun povestea.

Dar acum…., trebuie să mă confrunt cu şocul, durerea, răsăriturile de soare în care trebuie să fac doar o cafea, nu două', a spus ea. Austriacul Felix Baumgartner, partenerul de viaţă al vedetei TV Mihaela Rădulescu, a murit joi după-amiază, la vârsta de 56 de ani, într-un accident de parapantă în Porto Sant’Elpidio, pe coasta Adriatică.

 

Mihaela Rădulescu și Felix Baumgartner, 11 ani de relație

Puțini le-au dat șanse la începutul relației, dar pe 22 octombrie 2024 au împlinit 11 ani de când erau împreună. Iubirea dintre Mihaela Rădulescu și Felix Baumgartner a început în toamna lui 2013, odată cu interviul pe care Mihaela i l-a luat sportivului austriac, atunci când acesta a venit în România, pentru o conferinţă de presă.

A avut o relaţie cu „Iepuraşul' Playboy Gitta Saxx, dar şi cu fostul fotomodel Nicole Ottl, fostă Miss Lower Austria 2006, de care s-a despărţit în anul 2013, când a cunoscut-o pe românca noastră. Mihaela Rădulescu a fost căsătorită cu omul de afaceri Elan Schwartzenberg, între anii în 2004-2008, cu care are un fiu, pe Ayan, care va împlini 21 de ani pe 1 august.

Felix Baumgartner, omul recordurilor

Cu ocazia celebrului său salt din stratosferă, Felix Baumgartner a sărit de la o altitudine de peste 39.000 de metri, atingând o viteză estimată la 1.342,8 kilometri pe oră, într-o cădere liberă care a durat 4 minute și 22 de secunde. Această performanță i-a adus un loc în istorie: a devenit primul om care a depășit viteza sunetului (1.110 km/h) fără ajutorul unui vehicul.

În ultima săptămână, sportivul se afla în vacanță alături de familie, în regiunea Marche, din centrul Italiei. Chiar înainte de tragedie, Baumgartner a postat pe Instagram mai multe clipuri cu zborurile sale cu parapanta – marea sa pasiune. Pasionat de adrenalină și de înălțimi, și-a tatuat pe antebraț mesajul care i-a definit viața: „Born to fly' – „Născut să zbor'. Din păcate, Felix Baumgartner a murit la 56 de ani, în data de 17 iulie 2025.

Citește și: Mihaela Rădulescu a povestit cum s-a îndrăgostit de Felix Baumgartner: „Nu visam la el în secret, doar îl admiram ca sportiv’

Citește și: Val de reacții și mesaje după moartea lui Felix Baumgartner, iubitul Mihaelei Rădulescu. Cei doi se aflau în Italia când a avut loc tragedia

Citește și: Cum a aflat Mihaela Rădulescu că Felix Baumgartner a murit. Prima imagine cu locul în care iubitul vedetei s-a stins din viață

Citește și: Cum îl cunoscuse Mihaela Rădulescu pe Felix Baumgartner. Motivul pentru care nu se căsătoriseră, deși erau de 11 ani împreună

Citește și: Ultimele imagini cu Mihaela Rădulescu și Felix Baumgartner înainte de tragedie. Zâmbetul ei, zborul lui, apoi tăcerea

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe avantaje.ro
Recomandari
Mai multe din Vedete