Antalya, oaza de soare a Turciei

Când te gândești la Turcia, primul gând care îți vine în minte este Antalya, plină de soare și hoteluri luxoase, unde oamenii vin să se relaxeze și să se uite de grijile și stresul vieții moderne.

După prima vizită o să simți an de an dorința de a te întoarce. Este genul de adicție pe care ți-o oferă relaxarea absolută și decuplarea de la sursele de stres. În plus hotelurile din Antalya sunt cunoscute pentru armonia cu care reușesc să îmbine prea-plinul etichetei all-inclusive și acel sovoir de vivre specific vacanțelor de cinci stele.

Q2A4993SeparatorVEZI FOTOPOZA (1 / 6)

ȘAPTE HOTELURI DE TOP

Antalya îți oferă o sursă nesfârșită de resorturi-cheie declinate pentru toate categoriile de turiști.

Calista, Vonresort, Belek Beach, Spice, Terrace Elite, Aquaworld sau Swandon Topkapî sunt doar o parte din panoplia de hoteluri extraordinare care oferă vacanțe de neuitat pentru întreaga familie, cu zone tematice speciale tuturor categoriilor de vârstă și de unde nu lipsesc atracțiile căutate de români: aqua park, piscine încălzite pentru copii, locuri de joacă monitorizate, kids-cornere cu personal pregătit pentru activități educativ-amuzante, animatori care vorbesc limba română, show-uri de neuitat și surprizele oferite de fiecare hotel în parte.

Vezi și: Ce înseamnă că un oraş este capitală culturală europeană

Pentru adulți oferta este și mai vastă, activițile sunt foarte variate și complexe, atât pe uscat, cât și pe mare. Dacă vorbim de ce poți face la doi pași de mare, ei bine, trebuie știut că îți poți bea cafeaua la restaurantele în apropierea mării în sunetul valurilor, șezlongurile – adevărate paturi pentru exterior îi așteaptă pe somnoroși în apropierea nenumăratelor și impresionantelor piscine din încinta hotelurilor, iar gurmanzii se pot delecta cu mâncăruri savuroase din bucătăria lumii plus, cireașa de pe tort: cocktailurile senzuale la restaurantele și barurile din resorturi. Seara distracția atinge cote maxime la petrecerile, spectacolele și concertele organizate special pentru turiști. Noutatea sezonului: multe resorturi din Antalya organizează concerte cu artiști români, iubiți și apreciați de public, care fac show-uri incendiare, unul dintre ele fiind hotelul Vonresort, care a amenajat un ponton special, în largul mării.

Vezi şi mâncăruri pe care să le încerci când ești în Turcia!

Iubitorii călătoriilor pe mare pot face plimbări cu yacht-ul, catamaranul, skyjet-ul, scuba-diving, parasailing și multe altele.

'Pentru noi este important ca turistul, atunci când decide că vrea să meargă într-o vacanță de neuitat, să primească ceea ce își dorește cu adevărat. Prin conceptul nostru de #hypermarketdeturism, putem îndeplini dorințele oricui, pentru că înainte de toate întelegem ce își dorește fiecare să aibă și să se întample în vacanța sa, apoi venim cu cea mai potrivită ofertă, iar acest lucru ne bucură nespus de mult', a declarat Florin Crișan, general manager Destine Holidays.

Dacă și tu îți dorești o vacanță memorabilă, Antalya, cu siguranță poate fi o destinație perfectă vara aceasta.

Ce zic managerii de hoteluri despre turiștii români:

1. Gursel Kaya - Manager Marketing Hotel Calista 

„Calista Luxury Resort este un loc plin de viață ce satisface nevoile oaspeților de toate vârstele. Ne place să spunem că suntem o destinație de familie, scopul nostru fiind acela de a crea momente și experiențe memorabile. Cred că acest lucru îi atrage pe români în resortul nostru. În fiecare an ne calcă pragul peste 1.500 de români, mai bine de jumătate dintre aceștia fiind clienți mai vechi. Deja am început să cunoaștem limba română!'

2. Ugur Ecel - Manager General Adjunct Vonresort

„Exceptând lunile de vară, perioada septembrie-octombrie este o alegere excelentă datorită temperaturii apei care este încă foarte bună, dar și vremii potrivite pentru plajă. Aria noastră dispune de 3 hoteluri pe o suprafață de aproximativ 300.000 m² care cumulează în total 1250 spații de cazare. De-a lungul timpului, România a devenit una dintre cele mai importante piețe pentru noi, chiar și în timpul pandemiei primii clienți care ne-au călcat pragul au fost români. Iubim oaspeții din România și chiar avem un motto: fiecare român trebuie să se cazeze la Vonresort măcar o dată!'

3. Aykan Akgun – Director de Vânzări Belek Beach

„Cred că ceea ce diferențiază resortul nostru de restul ofertelor de pe piață ar putea fi foarte bine exprimat prin cuvântul siguranță. Ne pasă de oaspeții noștri și ne dorim să le oferim cele mai sigure condiții, indiferent dacă vorbim despre igienă, experiențe culinare, entertainment și chiar servicii medicale. În ceea ce privește piața din România, aș putea spune că aproximativ 10% dintre oaspeții noștri sunt români. Dacă ar fi să fac un clasament, cred că s-ar clasa pe locul trei în topul naționalităților care ne trec pragul.'

4. Tugba Kula - Reprezentant Vânzări Hotel Swandon Topkapi

„După tot acest context sanitar, dar și socio-politic din ultima perioadă, începem să ne revenim și să primim mai mulți oaspeți decât ne-am fi așteptat. Nu este un hotel destinat doar familiilor, ci tuturor celor care își doresc să petreacă o vacanță de calitate. Printre facilități se numără parcurile acvatice, piscinele interioare și exterioare, diversele zone de relaxare și restaurantele deschise 24/7. În ceea ce privește piața din România, în 2019 am avut foarte mulți oaspeți români, iar acum încercăm să reatingem performanțele acelui an pe parcursul lunilor de vară. Resortul Topkapi Palace din Antalya se întinde pe o suprafață impresionantă și este o construcție inspirată din hotelul cu același nume aflat în Istanbul.'

5. Mustafa Boga – Manager Terrace Elite Hotel

„Terrace Elite Hotel a fost deschis în 2013 și începând cu acest an oferă servicii ultra all inclusive. Este un hotel internațional de 5 stele, cu 370 de camere, printre care se numără multe camere de familie.
Majoritatea clienților noștri provin în principal din Europa și zona balcanică, România fiind o piață importantă atât pentru Turcia în general, cât și pentru noi. Resortul nostru a demonstrat de-a lungul timpului că se ridică la așteptările oaspeților, review-urile fiind foarte bune. Cel mai probabil acest lucru se datorează faptului că ne punem în locul clienților în momentul în care le oferim serviciile noastre, lucrăm de parcă chiar noi am fi în vacanță.'

6. Serdar Goktepe - Director de Vânzări și Marketing Hotel Spice

„Hotel Spice a fost deschis pe tot parcursul anului, iar începând cu 1 aprilie a început sezonul estival. Suntem complet pregătiți să primim oaspeți din toate colțurile lumii, mulți dintre aceștia fiind români. Un mare avantaj este și poziționarea pe plajă a hotelului, o plajă privată, cu nisip fin, ce se întinde pe o lungime de 270 m, fiind una dintre cele mai mari din zonă. Este perfectă pentru copii pentru că intrarea în apă se face treptat.'

Sursa: Destine Holidays

Citeste și:

Erkan Yildirim: Simplitatea câștigă teren. Devine o experiență în sine…'

Urmăreşte cel mai nou VIDEO incărcat pe avantaje.ro
Publicitate
Libertatea
VIVA!
Unica.ro
Retete
Baby
ELLE
CSID
Ego.ro
Descopera.ro
Diva Hair
TV Mania
Trending news
Mai multe din Vacanta