A apărut revista Avantaje – ediția de octombrie 2025
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/09/ava-oct-2025.jpg)
Octombrie în roz: o lună dedicată curajului, frumuseții și grijii pentru tine! Este momentul să îți amintești cât de important este să îți asculți corpul, să mergi la controale regulate și să pui sănătatea pe primul loc. Rozul nu e doar o culoare, e un simbol al solidarității și al puterii de a transforma frica în speranță, iar speranța în viață Câteva gânduri pe acest subiect, în editorialul lunii octombrie, semnat de Alina Bucsain și Dana Enache.
Toamna vine mereu cu roade bogate, iar în paginile revistei de octombrie vă propunem și noi o recoltă consistentă de povești, idei, sfaturi și inspirație. Dar octombrie înseamnă, înainte de toate, „luna roz', luna dedicată luptei împotriva cancerului de sân. Este momentul în care ne amintim că frica nu salvează vieți, însă prevenția și controalele regulate, da.
În paginile dosarului special veți găsi un amplu interviu cu un medic specialist în radiologie – imagistică medicală, cu atestat în senologie imagistică, care ne răspunde la toate întrebările pe care le avem atunci când vine vorba despre sănătatea sânilor. Informațiile sunt clare, liniștitoare și mai ales vitale pentru fiecare femeie. Dacă o singură cititoare merge la control după ce parcurge acest interviu, atunci scopul nostru a fost atins. Vrem să vă inspirăm să transformați grija pentru voi într-o prioritate.
Iar pentru că toamna e și despre frumusețe și eleganță, vă invităm să descoperiți materialul nostru de modă, sub semnul „Eleganței atemporale', dar și interviuri cu oameni care ne arată puterea de a începe din nou, fie că vorbim despre carieră, sănătate sau echilibrul interior. Mihaela Călin ne spune cum e viața ei după breaking news și ne prezintă cele mai frumoase știri din familia ei, iar Gabi Tamaș, surpriza de Asia Express, driblează superb cu vorbele, într-un interviu exclusiv.
În octombrie, mesajul nostru pentru voi este: aveți grijă de voi, mergeți la control, bucurați-vă de viață și de tot ceea ce vă face să străluciți (Alina Bucsain).
Dana, ai legătura!
Mens sana in corpore sano…
Cam asta a fost în mintea mea că trebuie să facem, atunci când am acceptat, împreună cu Alina, să coordonăm și Revista Avantaje.
Și mi se pare că reușim să ne ținem de promisiunea făcută în gând, întrucât acestea sunt subiectele pe care le abordăm în fiecare lună, minte sănătoasă în corp sănătos.
Dacă Alina v-a povestit mai mult despre corpul sănătos, preiau eu, de data aceasta, partea de… minte, suflet, relaxare, bucurie.
Și trebuie să încep cu Napoli.. Cei care mă cunosc sigur au impresia că eu am scris textul, dar… surpriză! Nu l-am scris eu. M-am bucurat însă enorm să văd că mai sunt oameni care gândesc despre Napoli la fel ca și mine și care știu să aprecieze orașul dincolo de ceea ce se vede la suprafață. Pentru mine, Napoli este terapie. Pentru că orașul ăsta înseamnă mult mai mult decât istorie, peisaje spectaculoase, muzee și palate superbe sau mâncarea… cea mai bună din lume. Napoli este orașul oamenilor, iar napoletanii sunt, pentru mine, cel mai frumos popor din lume. Sunt oamenii care mă învață mereu ce înseamnă viața simplă, ce înseamnă să te bucuri de mare, cer și soare și cum să nu-ți pese absolut deloc de lipsurile materiale.
Dar, cum lumea e plină de locuri frumoase și gusturile noastre sunt diferite, vă mai oferim o alternativă de vacanță: Coasta de Azur. Și am vorbit despre asta cu Oana Roman, care iubește Coasta de Azur probabil la fel de mult cum iubesc eu Italia. Aflați câteva ponturi bune, așadar nu ratați interviul!
La final… aș vrea să vă spun ceva despre Eugenia Șerban, o femeie tare dragă mie. Mă emoționez când scriu despre ea, întrucât sunt primul jurnalist care a aflat despre faptul că ea a suferit de cancer, încă din 2020. Eu rar am văzut un om atât de optimist și cu poftă de viață! Haideți să învățăm de la ea! (Dana Enache)
Ce puteți citi în luna octombrie
CARIERĂ
08 CoverStory
TIANA MOMIROV – Inspirația unei femei, transformată într-un succes care se vinde la fiecare 10 minute
MODĂ
14 Eleganță atemporală
DOSAR SPECIAL
22 În „Luna roz' vorbim despre speranță, prevenție și curaj. Frica NU salvează vieți, controalele, DA!
26 Eugenia Șerban: „M-am luptat cu mine, pentru că dorința de viață a fost mai puternică decât orice'
30 Când dragostea nu se teme de cicatrici. Intimitatea după mastectomie și histerectomie
STAR INTERVIU
32 Mihaela Călin, viața după breaking news: știrile frumoase din viața ei
56 Gabi Tamaș, surpriza de la Asia Express: șuturi, glume și supraviețuire
SĂNĂTATE
38 Manualul părinților pentru un consult ORL
66 Top 3 alergii de toamnă! Ce reacții declanșează
PSIHO
48 Ce este sindromul impostorului și cum te eliberezi de el
49 Cele mai comune 5 greșeli pe care le faci când îți alegi partenerul
64 „Frica nu este un dușman, ci superputerea ta ascunsă'
BEAUTY
42 75 Hotter, o călătorie de 75 de zile spre o versiune mai bună a ta
44 Cum salvăm părul deteriorat
52 Tratatea petelor pigmentare, pas cu pas
CULTURĂ
70 Henrik Fexeus: „În majoritatea conversațiilor sunt, de fapt, două persoane care așteaptă să le vină rândul să vorbească. Nimeni nu ascultă'
90 Jo Callaghan: „Putem şi ar trebui să fim deopotrivă puternici şi vulnerabili, e ceea ce ne face oameni'
VEDETE
86 Armani, arhitectul eleganței: Povestea unei legende
EZOTERIC
82 Ce înseamnă visele tale, în funcție de persoanele pe care le visezi
Rubrici permanente
06 Editorial
74 Turism
Oana Roman, ghidul nostru pe Coasta de Azur
Napoli – orașul splendorilor antice și baroce
84 Horoscop
Horoscop octombrie, luna adevărului interior. Zodii în balans și renaștere
94 Filme și concerte în octombrie
96 Recenzia ediției
98 Cărțile de care avem nevoie
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/02/teo-trandafir-podcast.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/astrolog-urania-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_1b10f645f493a2e152601e79b2e1b9f4.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/cover-ava-iunie-2026-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/cover-ava-mai-2026.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/03/001-cover-ava-aprilie-2026.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/02/cover-ava-martie1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/01/avantaje-ianuarie-februarie.jpg)