Moștenirea impresionantă a lui Felix Baumgartner: familia vinde trei dintre mașinile de colecție ale celebrului sportiv. Cât valorează acestea
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/07/felix-baumgartner-a-murit-pe-17-iulie-2.jpg)
Felix Baumgartner nu a fost pasionat doar de adrenalină în aer, ci și de viteză pe patru roți. După dispariția sa tragică, familia sportivului austriac a decis să scoată la vânzare trei dintre cele mai valoroase bijuterii pe care acesta le deținea în garaj, automobile ce însumează o valoare de peste 900.000 de euro.
Potrivit publicației MARCA, aceste mașini nu sunt simple vehicule, ci adevărate simboluri ale spiritului de aventură al lui Baumgartner. Fiecare model reflectă pasiunea lui pentru performanță și libertate, elemente care i-au definit întreaga carieră.
Două dintre automobilele scoase la vânzare poartă numărul 63, un detaliu care trimite direct la participarea lui Felix Baumgartner la celebra cursă de 24 de ore de la Nürburgring, o experiență care i-a adus și pe circuit adrenalina din zborurile sale record.
Mașinile lui Felix Baumgartner
Prima mașină din colecție este un Lamborghini Huracán Sterrato, o ediție exclusivistă produsă în doar 1.499 de exemplare. Vehiculul îmbină caracteristicile unui supercar cu robustețea unui off-roader, oferind o putere de 610 CP și tracțiune integrală. De la 0 la 100 km/h ajunge în 3,4 secunde, iar prețul de vânzare este de 346.395 de euro.
A doua piesă din colecție este un McLaren 620R alb, fabricat în 2020, dintr-o serie limitată la 225 de unități. Mașina are doar 8.640 km la bord și livrează 620 CP, atingând suta în 2,9 secunde. Familia cere pentru acest supercar 351.808 euro.
Ultimul automobil din lot este un Mercedes G500 Brabus, un SUV de lux modificat pentru a atinge 500 CP, față de 422 CP în varianta standard. Vehiculul are 21.550 km parcurși, dispune de trei blocaje de diferențial și este scos la vânzare pentru 211.085 de euro.
Aceste vehicule spun povestea unui om care a trăit la intensitate maximă și care a transformat curajul într-un stil de viață.
Cum a murit Felix Baumgartner
Felix Baumgartner, cunoscut și pentru relația sa cu Mihaela Rădulescu, și-a pierdut viața pe 17 iulie 2025, la vârsta de 56 de ani, în urma unui accident petrecut în Porto SantElpidio, Italia. Sportivul a murit după ce a căzut în piscina unui hotel.
Numele său a rămas însă sinonim cu performanța extremă, mai ales după momentul istoric din 14 octombrie 2012, când austriacul a sărit cu parașuta din stratosferă, de la o altitudine de 38,97 kilometri, stabilind mai multe recorduri mondiale.
Potrivit raportului întocmit de autoritățile italiene, accidentul lui Felix Baumgartner (20 aprilie 1969 – 17 iulie 2025) s-a datorat unei erori umane, a precizat procurorul din Fermo, Raffaele Iannella, pentru publicația Bild.
Ancheta tehnică a stabilit că parapanta utilizată de sportiv „era în stare perfectă și nu avea defecte'. Procurorul Iannella a explicat că „a existat o pierdere rapidă de altitudine în timp ce începea o scufundare în spirală, iar Baumgartner nu a putut conduce parașuta pentru a ieși din spirală'.
Potrivit acestuia, parașuta de rezervă s-a declanșat cu câteva momente înainte de impact, însă nu a fost suficient pentru a evita tragedia. În urma căderii, sportivul și-a fracturat coloana vertebrală, alături de alte leziuni grave.
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/02/teo-trandafir-podcast.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/astrolog-urania-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_0c2bea1bf5652e8b31b79b1ee41b63e7.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/12/alexia-andreea-esca-si-aris-eram.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/08/mircea-badea-si-carmen-bruma.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/test/carmina-varciu.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/05/andreea-esca-la-cannes-scaled.jpg)
:quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/adela-marculescu-albnegru-1.png)