Dieta indiană a Iuliei Vântur! Cum se menține în formă iubita lui Salman Khan la 46 de ani
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/11/iulia-vantur-8.jpg)
În urmă cu mai bine de zece ani, Iulia Vântur făcea o schimbare importantă în viața sa și se muta în India. Ei bine, odată cu mutarea, vedeta și-a schimbat și multe obiceiuri, în special pe cele alimentare. O schimbare drastică, care ar fi putut avea efecte nu tocmai dorite. Dar frumoasa prezentatoare TV, devenită cântăreață și actriță, a găsit calea de a arăta ca abia coborâtă de pe podium și la 46 de ani. Iar recent a spus și care e secretul ei.
Mâncarea indiană este acum una dintre preferatele ei și nu e o mâncare ușoară sau foarte prietenoasă cu stomacul. Vedeta a învățat însă ce funcționează pentru ea și cum s-o consume astfel încât să nu-i afecteze talia.
Iulia Vântur a ajuns la vârsta de 46 de ani și este într-o formă de zile mari, însă asta nu ar fi fost posibil fără effort, recunoaște și ea. Vedeta încearcă pe cât posibil să aibă un stil de viață sănătos, să mănânce echilibrat și să facă multă mișcare. Dar nu mereu reușește să le facă pe toate, căci ispitele sunt la tot pasul.
„Îmi place mult mâncarea indiană, este foarte delicioasă, însă dacă exagerez se vede pe haine, așa că mănânc cu limită. Totul cu măsură, aceasta este rețeta pentru o dietă eficientă și pentru un stil de viață armonios. Eu nu intru neapărat în această categorie, pentru că nu dorm îndeajuns, sar mese, mănânc batoane cu fibre când sunt pe fugă (mai mereu)', a declarat Iulia Vântur.
Cu ce își începe Iulia Vântur dimineața
Deși are zile în care nu reușește să se țină de dietă, Iulia Vântur are câteva mici trucuri care o ajută să se mențină în formă. Cum nu este o iubitoare de carne, dieta ei se bazează în mare parte pe fructe, legume, brânzeturi și pește.
De asemenea, Iulia Vântur mai are câteva obiceiuri care țin cu silueta. În fiecare dimineață, aceasta bea un pahar de apă călduță, cu o lămâie stoarsă, și unul cu semințe de chia și oțet de mere dizolvat în apă. Apoi își completează micul dejun cu papaya.
De obicei sare peste prânz, iar la cină alege alimente ușoare, care să nu îi îngreuneze digestia.
„Dimineața, pe stomacul gol, beau un pahar de apă călduță, cu o lămâie stoarsă, mai beau unul cu semințe de chia sau oțet de mere dizolvat în apă. Pentru micul dejun, doar papaya. Câteodată sar prânzul și mănânc doar seara… moderat.
Nu am fost niciodată o iubitoare de cărnuri, așa că fructele, legumele, brânzeturile, peștele fac parte din dieta mea zilnică', a mai spus Iulia Vântur.
CONȚINUT VIDEO AVANTAJE
Însă, pe lângă alimentație, partenera lui Salman Khan pune mult accent și pe mișcare, acesta fiind, de fapt, secretul ei. Dacă peste mese mai sare uneori sau face excese, atunci când vine vorba de mișcarea fizică aceasta nu se abate niciodată de la program.
„Cred că secretul este să te menții activ, implicat, pasionat de ceea ce faci. Coregrafia din timpul cântatului cere o condiție fizică bună. Nu prea îmi permit să nu fac mișcare, îmi ies din ritm și ajung să obosesc foarte repede, pentru că îmi pierd antrenamentul.
Au mai fost situații în care am fost bolnavă și nu am putut face antrenament, iar la concertele din perioada aceea mi s-a părut că-mi dau sufletul pe scenă, simțeam de parcă mi se epuizaseră bateriile', a recunoscut Iulia Vântur.
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/02/teo-trandafir-podcast.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/astrolog-urania-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_8663ca4f28f98de9d915020f20471003.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/08/catalin-crisan-si-camelia.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2022/01/Alina-Laufer.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/08/smiley-si-loredana.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/08/carmen-serban-a-cazut-cu-masina-intr-o-groapa.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/08/alina-puscau-a-fost-diagnosticata-cu-cancer.jpg)