Cum arată Raluca Turcan după transformările vizibile. Fostul ministru al Culturii ar fi apelat la intervenții estetice
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/12/nicusor-dan-si-raluca-turcan.jpg)
Raluca Turcan a atras toate privirile la ceremonia de 1 Decembrie, unde a afișat un look vizibil întinerit și un ten luminos. Deși a optat pentru o apariție discretă, transformarea ei subtilă a stârnit interesul publicului.
De 1 Decembrie, Raluca Turcan a avut o apariție care a atras imediat atenția tuturor celor prezenți la evenimentul de la Palatul Cotroceni. Îmbrăcată într-un costum negru, clasic și rafinat, fostul ministru al Culturii a mizat pe discreție și simplitate, însă schimbarea vizibilă a look-ului său nu a putut trece neobservată. Tenul luminos, trăsăturile mai netede și aspectul general întinerit au confirmat că Raluca Turcan este adepta îngrijirii atente și a procedurilor minim invazive, foarte populare în rândul femeilor moderne.
În cea mai recentă fotografie publicată pe Facebook, unde apare alături de Nicușor Dan și alți politicieni, Raluca Turcan afișează un ten impecabil, uniform și vizibil revitalizat. Luminozitatea pielii, lipsa ridurilor accentuate și expresia odihnită lasă impresia unei femei care investește inteligent în propria imagine.
Specialiștii în estetică susțin că astfel de rezultate pot fi obținute printr-o combinație de tratamente moderne, precum proceduri pentru zona ochilor, terapii de rejuvenare a pielii și injectări cu acid hialuronic sau botox. De-a lungul timpului, în spațiul public au circulat informații privind posibile intervenții precum blefaroplastia și tratamente faciale avansate, însă Raluca Turcan nu a confirmat oficial detaliile rutinei sale estetice.
În aprilie, fostul ministru a împlinit 49 de ani, însă imaginile actuale o prezintă într-o formă care sugerează chiar și zece ani mai puțin. Alegerea unei ținute sobre, machiajul discret și coafura simplă au accentuat rezultatele procedurilor estetice, fără a crea imaginea unei transformări exagerate.
Transformarea Ralucăi Turcan, analizată de un medic estetician
„Doamna Raluca Turcan, politician în prim-planul momentului, a recurs de-a lungul anilor la diverse proceduri estetice pentru a-și reîmprospăta și îmbunătăți aspectul, o alegere personală pe care mulți dintre noi o facem în dorința de a ne simți mai bine în pielea noastră, indiferent de vârstă.
În prima fotografie analizată, se poate observa o modificare la nivelul nasului, semn al unei operații – rinoseptoplastii, cel mai probabil deschisă. Pentru ca se observă o diferență între nara stângă și cea dreaptă. Această procedură a fost realizată pentru a micșora și redefini vârful nasului, și a micșora cocoașa.
De asemenea, se remarcă utilizarea neurotoxinei botulinice (botox) la nivelul frunții. Aceasta a fost aplicată pentru a relaxa mușchii responsabili de formarea ridurilor între sprâncene și pe frunte, prevenind astfel adâncirea acestor linii odată cu trecerea timpului. Efectul botoxului a contribuit la arcuirea sprâncenelor și la un aspect mai «mirat» al frunții, împiedicând încruntarea, un semn comun al procesului de îmbătrânire.
Buzele au fost, de asemenea, subtil augmentate, probabil cu o cantitate mică de acid hialuronic (aproximativ 0,5 ml). Volumul lor natural a fost păstrat, însă ușoara augmentare contribuie la un aspect tineresc, prevenind acea uscare și subțiere specifică înaintării în vârstă. La fel, și în cazul cearcănelor, este foarte probabil ca umplerea să fi fost realizată cu acid hialuronic. Deși această procedură adaugă volum, în unele fotografii se poate observa o ușoară linie de demarcație între zona umplută și cea neintervenită, aspect tipic în cazul utilizării acidului hialuronic, care poate reține apă.
La nivelul șanțurilor nazogeniene, se observă o umplere realizată cu acid hialuronic sau grăsime, un proces care a avut loc treptat, pe parcursul anilor. Acest tip de umplere ajută la reducerea adâncimii șanțurilor. O tehnică similară este vizibilă și la nivelul pomeților, unde structura osului zigomatic este mai proeminentă. Aceasta oferă suport structurii feței, cu un efect de lifting, esențial pentru menținerea conturului feței.
În zona gâtului, la nivelul muşchiului platisma, s-a utilizat din nou neurotoxina botulinică, rezultând un aspect mai neted și relaxat al pielii. Acest efect poartă denumirea de lifting Nefertiti, o procedură bine cunoscută pentru redefinirea conturului mandibular și netezirea liniilor verticale și orizontale ale gâtului. Procedurile cu botox trebuie repetate o dată la 4 luni.
În concluzie, se poate observa clar diferența între fotografiile din anii 2010-2011 și cele recente cu doamna Raluca Turcan. Majoritatea intervențiilor au fost realizate cu grijă, păstrând armonia și echilibrul trăsăturilor. În mod normal, nu ar trebui să existe vreo reținere sau rușine în legătură cu aceste proceduri, deoarece ele contribuie la menținerea unui aspect proaspăt și natural.
Desigur, este posibil ca pe lângă aceste intervenții să fi apelat și la alte tehnici, precum tratamente cu laser, mezoterapie sau creme speciale, pentru a-și întreține pielea netedă și tânără. Iar dacă mai sunt proceduri subtile pe care nu le putem observa cu ochiul liber, acestea au fost integrate cu succes în ansamblul estetic.
Însă se observă foarte clar că doamna Raluca face cel puțin de două ori pe an o vizită la estetician. Toate aceste tratamente reflectă o îngrijire atentă și un interes deosebit pentru aspectul personal, o alegere pe care mulți o facem pentru a ne simți mai bine în propria piele', a declarat dr. Ben pentru cancan.ro.
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/salate-cu-proteine-pentru-slabit.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/irina-ponta-si-maria-ponta-la-ceremonie.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_a62fb59ca96721f3fc3002a5385f12e2.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/03/ianca-si-razvan-simion.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/livia-graur-in-budapesta.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/iuliana-luciu-la-platane.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/nutu-camataru.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/01/theo-rose-2.jpg)