Doliu în muzica mondială: A murit Bonnie Tyler, vocea legendară din „Total Eclipse of the Heart”
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/profimedia-1097323269.jpg)
Lumea muzicii este în doliu după pierderea uneia dintre cele mai recognoscibile și puternice voci din istoria pop-rock-ului. Cântăreața galeză Bonnie Tyler, faimoasă pentru hituri planetare precum „Total Eclipse of the Heart' și „Holding Out for a Hero', a încetat din viață la vârsta de 75 de ani, a anunțat familia artistei.
CONȚINUT VIDEO AVANTAJE
Într-un comunicat oficial publicat pe site-ul artistei, familia și echipa sa au transmis cu profundă durere că Bonnie s-a stins din viață pe neașteptate într-un spital din Portugalia, din cauza bolii pentru care urma tratament. În luna mai a acestui an, artista fusese supusă unei intervenții chirurgicale de urgență la intestine și plasată în comă indusă. Deși medicii reușiseră să o trezească din comă luna trecută, starea ei de sănătate a rămas extrem de critică.
Născută Gaynor Hopkins într-o familie modestă din Țara Galilor, artista a fost descoperită la mijlocul anilor ’70 într-un club din Swansea. Succesul nu a întârziat să apară: în 1977 a lansat „It’s a Heartache', o piesă country-pop care a cucerit rapid topurile din Marea Britanie și Statele Unite, impunând-o pe scena internațională datorită timbrului său vocal răgușit și inconfundabil.
Vârful carierei sale a fost atins în 1983 cu capodopera „Total Eclipse of the Heart', o baladă rock scrisă de Jim Steinman. Piesa a transformat-o pe Bonnie Tyler în prima artistă galeză care a cucerit prima poziție în topul american Billboard Hot 100. Recent, melodia a depășit pragul impresionant de un miliard de ascultări pe Spotify, o performanță care a bucurat-o enorm pe artistă.
De-a lungul unei cariere de peste cinci decenii, Bonnie Tyler a adunat nominalizări la premiile Grammy, a reprezentat Marea Britanie la Eurovision în 2013 și a fost decorată cu titlul de Membru al Ordinului Imperiului Britanic (MBE) pentru contribuția sa excepțională adusă muzicii. În plan personal, artista lasă în urmă o căsnicie de peste 50 de ani cu soțul său, Robert Sullivan.
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/02/teo-trandafir-podcast.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_3d64643db92bbb033725b919142f7ca9.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/04/denise-rifai-si-furnicutele-scama-si-blana.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/08/kate-middleton-14-1-scaled.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/luke-wilson-gettyimages-scaled.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/petrecere-isaia-fiul-vladutei-lupau-1.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/07/bianca-dragusanu-si-sofia.jpg)