Adela Popescu: „Aveam atacuri de panică, deseori în somn”
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2022/02/Adela-Popescu-1.jpg)
Adela Popescu, prezentatoarea emisiunii „Vorbește lumea', de la Pro Tv, a acordat un interviu emoționant părintelui Visarion Alexa, în cadrul podcastului său, „Pâine și sare', de la Trinitas Tv.
O fire deschisă și comunicativă, Adela Popescu a vorbit adesea despre copilăria sa de la Șușani sau despre provocările actoriei, la o vârstă fragedă. Mamă a trei băieți, Adela Popescu încearcă să găsească acum echilibrul între carieră și viața de familie, căreia îi dedică cel mai mult timp. În tinerețe însă a traversat câteva perioade de surmenaj atât de puternic, încât s-a confruntat cu atacuri de panică agresive.
Adela Popescu: „Totul era foarte mult'
În podcastul părintelui Visarion Alexa, aceasta a povestit pe larg despre aceste momente dificile de la debutul carierei sale, când era suprasolicitată și nu mai reușea să se odihnească.
„Am descoperit, în timp că, de fapt, erau niște atacuri de panică, pe care le aveam deseori în somn. Totul era foarte mult. Nu puteam să cuprind tot ceea ce mi se întâmpla. Jucam enorm atunci, zile întregi, cu pauză de masă în care nu știai dacă să mănânci sau să dormi. Eu am avut și ghinionul să am personaje extrem de pregnante. De regulă, eram protagonistă, asta însemna că filmam tot timpul. Nu prea existau secvențe fără mine. Asta însemna ca trebuia să țin minte extrem de mult text și să-mi schimb stările foarte ușor'.
Aceste lucruri se întâmplau în jurul vârstei de 18 ani, când stările nu aveau o denumire, ci pur și simplu se întâmplau.
„Când povesteam cu familia mea despre perioada grea prin care am trecut, cu anxietăți, mi-au spus «dar noi cum de nu am știut asta?». Iar eu le-am răspuns: «Nici eu n-am știut să vă spun» M-a învăluit atât de sinuos, încât nu mi-am dat seama că se întâmplă asta. La un moment dat, am ajuns la concluzia că o jumătate de an n-am dormit noaptea, pentru că mi-era teamă să adorm, credeam că o să mor' .
Citește și: Mirela Vaida merge de două ori pe an la medicul estetician
Foto: Facebook/Instagram
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/salate-cu-proteine-pentru-slabit.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/irina-ponta-si-maria-ponta-la-ceremonie.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/feed/images/17_a62fb59ca96721f3fc3002a5385f12e2.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/03/ianca-si-razvan-simion.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/livia-graur-in-budapesta.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/iuliana-luciu-la-platane.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2026/06/nutu-camataru.jpg)
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/01/theo-rose-2.jpg)