Meghan Markle își pune talentul stilistic în practică, lucrând alături de prietena ei, designerul Misha Nonoo, la crearea unei colecții capsulă pentru patronajul ei regal Smart Works.
Miercuri, 21 august, la povestea contului de Instagram pe care îl împarte cu soțul ei, Prințul Harry, @sussexroyal, ducesa de Sussex a publicat câteva noi detalii referitoare la noua ei colecție vestimentară.
În imagini, Meghan este surprinsă vizitând sediul Smart Works pentru a surprinde femeile venite la ședința foto a noii colecții.
Clipul, editat pe piesa lui Bill Withers Lovely Day, o surprinde pe ducesă îmbrăcată în jeanși, o cămașă albastră și purtând tocuri în timp ce-și întâmpină invitatele la ședința foto a noii sale colecții.
Meghan a avut sarcina de a coordona ședința foto, de a alege articolele vestimentare și ținutele fotografiate.
„Un mic preview al noii colecții capsulă Smart Work, colecție creată în scop caritabil care se va lansa toamna aceasta”, așa începe mesajul publicat online de Meghan.
„Este o inițiativă care susține colectivitatea Smart Works, organizație caritabilă menită să îndrume și să ajute femeile dornice să intre sau să se reîntoarcă în câmpul muncii prin oferirea tuturor celor necesare acestora.”
Smart Works ajută femeile fără un loc de muncă să capete aptitudinile necesare intrării sau reîntoarcerii în câmpul muncii.
Printre altele, organizația le pregătește pe femei pentru interviul lor, oferindu-le totodată ținute adecvate acestora.
După obținerea unui post, acestea primesc alte cinci piese vestimentare menite să le ajute să-și asigure șederea în noua companie.
„Ceea ce m-a atras la Smart Works a fost ideea privirii unei organizații caritabile drept o comunitate.
Este o rețea în care lucrează femei pentru a susține alte femei în carierele lor profesionale”, a explicat ducesa de Sussex în numărul de septembrie al revistei britanice Vogue, ediție pe care a și editat-o.
„Când intri într-un spațiu Smart Works, dai peste o mulțime de haine, genți și perechi de pantofi. Uneori, însă, acestea nu răspund nevoilor tale stilistice, nu au mărimile și nici culorile potrivite.
Pentru a ameliora aceste probleme, am rugat brandurile Marks & Spencer, John Lewis & Partners, Jigsaw, precum și pe prietena mea, designerul Misha Nonoo, să ne ajute să creăm o colecție care să conțină opțiuni clasice pentru locul de muncă”, a mărturisit Meghan.
„Mergând în această direcție, multe dintre branduri au decis să se folosească de modelul unul-pentru-unul: pentru orice articol cumpărat, unul este donat.
Astfel, proiectul ne permite să devenim parte a poveștii altora și ne amintește că nu suntem singuri.”
Meghan Markle a preluat conducerea organizației în luna ianuarie a anului acesta.
Foto: Instagram Sussex Royal
Citește și: