În această dimineață, traficul la metrou a fost complet blocat între stațiile Politehnica, Eroilor, Izvor, dar și Grozăvești din cauza unui incident neprevăzut. Un jgheab s-a desprins din tavanul tunelului și a căzut peste un tren.
După acest moment, trenul a rămas blocat, iar călătorii au sunat la 112. Din fericire, aceștia au fost evacuați în siguranță din tren. Incidentul s-a produs la circa 200 de metri de stația Eroilor, potrivit digi24.ro.
Circulația la metrou a fost blocată timp de 2 ore bune în stațiile menționate, după incidentul produs în jurul orei 5 dimineața. În acest interval, mai multe echipe de jandarmi au stat în fața gurilor de metrou pentru a împiedica oamenii să intre în stații.
Circulația la Metrorex a fost reluată abia la ora 07:45, în această dimineață.
După acest incident, care a paralizat circulația metrourilor între stațiile Politehnica, Eroilor, Izvor și Grozăvești, directorul general și directorul de exploatare de la Metrorex au fost demiși.
Foto: shutterstock.com, digi24.ro
Mihaela Tudor
Citește și:
Cum ne afectează călătoriile lungi către locul de muncă? Psihicul angajaților are de suferit