Claudiu Bleonț regretă că și-a jignit fetița la Premiile Gopo 2025, chiar pe scenă: „Este lumina mea, motivul pentru care vreau să fiu un om mai bun”
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/05/claudiu-bleont-si-fetita-lui.jpg)
Claudiu Bleonț a reacționat pentru prima dată după incidentul în care și-a jignit fiica de 11 ani pe scena Premiilor Gopo, moment ce a generat critici dure în spațiul public.
Actorul în vârstă de 65 de ani și-a exprimat regretul pentru cele întâmplate, spunând că „îi pare rău' și că „îi cere iertare fetiței sale'. În cadrul Galei Premiilor Gopo 2025, eveniment care a avut loc marți, Claudiu Bleonț a avut un moment neașteptat alături de fiica sa. Invitat să rostească un laudatio în onoarea regizorului Dan Pița, actorul a avut o atitudine care a fost percepută drept umilitoare față de copilul său, aflat pentru prima dată pe o scenă.
Reacțiile din mediul online nu au întârziat să apară, iar comportamentul său a fost amplu criticat. Ulterior, într-un mesaj publicat pe pagina sa oficială de Facebook, Claudiu Bleonț a admis greșeala făcută:
„Marți seară, pe scena Premiilor Gopo, într-un moment în care voiam să împărtășesc bucuria de a fi alături de fiica mea, am spus lucruri care au fost nepotrivite și au fost percepute ca fiind dureroase. Mi-am dat seama, privind înapoi, că mi-am pus propriul copil într-o situație vulnerabilă și că, fără să îmi dau seama atunci, am transmis un mesaj lipsit de delicatețe și empatie. Nu a fost intenția mea să o discreditez pe Eva, nu îmi doresc să îmi educ copilul prin mustrare publică. Îmi asum felul în care am procedat', și-a început mesajul Claudiu Bleonț. Fotografii: Dumitru Angelescu /Libertatea
:contrast(8):quality(75)/https://www.avantaje.ro/wp-content/uploads/2025/05/claudiu-bleont-si-fiica-eva-maria-premiile-gopo-1.jpg)
Claudiu Bleonț: „Îi cer iertare în primul rând ei'
Și a continuat: „O iubesc enorm pe fiica mea. Este lumina mea, este sensul vieții mele, motivul pentru care vreau să fiu un om mai bun. Este iubirea mea primordială, dovadă stând și prenumele pe care i l-am ales. Ea este cea dintâi pentru mine, înainte de toate.
Ca părinte, în dorința de a o ghida, de a-i vorbi despre responsabilitate, despre efort și valori, uneori se pot spune lucruri într-un mod care nu ajută, ci rănește. Iar când realizezi asta, din dragoste adevărată, faci ceea ce trebuie, îți ceri iertare. Așa cum am spus și în privat, spun acum și public, îmi pare rău. Dacă am făcut-o să se simtă inconfortabil, dacă am pus presiune sau dacă am transmis altceva decât dragostea mea pentru ea, îmi pare rău. În fața tuturor, îi cer iertare în primul rând ei. Îi sunt dator cu asta, înainte de orice. Nu caut scuze și nu vreau să justific ce s-a întâmplat. Vreau, însă, să îmi pun întrebări și să caut răspunsuri'.
„Sunt tată, sunt om. Și, ca orice om, am și momente mai puțin bune'
Având în vedere că și-a recunoscut greșeala, Claudiu Bleonț susține că va avea grijă pe viitor și dă de înțeles că rolul de părinte nu e deloc ușor. „Sunt tată, sunt om. Și, ca orice om, am și momente mai puțin bune. Important este ce facem după, ne asumăm, învățăm și ne corectăm. Voi face tot ce ține de mine pentru a repara ce poate fi reparat, pentru a fi mai atent, mai prezent și mai bun.
Îmi asum această întâmplare, sunt tatăl Evei, cu întrebările și răspunsurile pe care le naște această condiție. Celor care aleg să vadă în acest moment nu un verdict definitiv, ci întrebări pe care mi le asum, le mulțumesc!
Uneori, din prea multă grijă, se poate naște o formă nepotrivită, chiar dacă fondul rămâne unul sincer — dorința profundă de a face bine copilului tău. Nu există rețete perfecte pentru a fi părinte, cred cu tărie în sinceritate, în responsabilitate și în efortul constant de a deveni mai bun. Pentru copilul meu, pentru mine și pentru lumea în care trăiesc', a încheiat el.
Ce a zis Claudiu Bleonț pe scenă
În fața tuturor, Claudiu Bleonț a urcat pe scenă cu fetița lui. Spre surprinderea tuturor, el a zis: „Ea și-a ales țoalele, nu mi-au plăcut. I-am zis: «Nu cumva să mă faci de căcat, să zici ceva, taci dracu din gură, ești altă generație, nu vă suport». I-a luat autograf lui Selly, lui Tudor Giurgiu… Văd lucrurile altfel. Îi spun: «Măi, gândește-te că toți oamenii din sala asta au citit enorm (ridică vocea), au făcut școală, nu stau ca proștii pe telefon și pă asta». Lectură, cultură!. (Către sală.) Aude, dar nu-nțelege nimic'.
Oana Sîrbu, mesaj pentru Claudiu Bleonț, după derapajul de la Premiile Gopo
Oana Sîrbu, și ea mamă pentru un băiețel adoptat, acum adolescent, a comentat la postarea lui Bleonț și i-a luat apărarea. Pe când avea aproape 41 de ani, mai exact în 2009, Oana Sîrbu a înfiat un copil, împreună cu partenerul său de atunci, Robert Turcescu. Alexandru are acum 15 ani.
„Prioritatea mea in viata e copilul. Dumnezeu mi l-a dat când a trebuit, la 40 de ani. Sunt dedicată lui și sper să fiu o mamă mișto. Am un băiețel care a venit exact în momentul în care mi-am dorit să fiu mamă – nu mai contează pe ce cale. E o lume extraordinară, pe care n-o pot descrie în cuvinte. Sunt atât de bogată de această personalitate a băiețelului meu, de schimbul de replici pe care-l am cu el, de felul cum crește, de lumea pe care o descopăr cu el, de faptul că citesc rafturi întregi de cărți despre cum se cresc copiii… Vreau să aleg tot ce e mai bun pentru el', declara Oana Sîrbu, potrivit Libertatea.

Iată ce îi transmite acum lui Claudiu Bleonț. „Iertare doar Celui de Sus, Claudiu! Aici pe Pământ se dau multe lecții de parenting, lumea urăște și judecă oricum, indiferent de orice, și, mai ales își dă cu părerea fără să experimenteze situații proprii, uneori, sau să fie perfecți cu ei înșiși. Hugs, both! Ce fetiță frumoasă, și ce pereche superbă ați fost pe scenă! M-am bucurat să vă văd, atât. Când va crește și te va vedea-n Paracliserul, va-nțelege lumea asta și Sfântă, și hidoasă!”, este mesajul de ]ncurajare al Oanei Sîrbu, pentru Claudiu Bleonț.